Avatar billede elmoe Juniormester
27. december 2009 - 11:31 Der er 7 kommentarer

Køb af nyt fjernsyn

Hej eksperter

Jeg overvejer at købe nyt fjernsyn. Det skal være noget af det bedste der er ude. Jeg regner med det skal være omkring 50". Hvad skal jeg være særlig opmærksom på når jeg skal købe et nyt fjernsyn og hvilket et vil I råde mig til at købe?
Avatar billede sascha Nybegynder
27. december 2009 - 11:48 #1
Bruger selv et LED tv og det er rigtig godt. Desværre er det et Samsung og de lader ikke en sortere digitale kanaler, men selve LED teknologien er meget flot.
27. december 2009 - 12:26 #2
Avatar billede Poko1 Ekspert
27. december 2009 - 13:10 #3
Har selv et 47" SONY er meget godt! det du skal holde øje med er tunere mpeg4-cabel tuner! så mange HDMI indgange som muligt også et par SCART plus diverse til camera og eventuelt USB!
Avatar billede Bodillen Nybegynder
27. december 2009 - 14:39 #4
LCD/LED vs plasma er nærmest et religionsspørgsmål - jeg ville købe det her http://www.dustinhome.dk/pd_5010267366.aspx
Avatar billede elmoe Juniormester
31. december 2009 - 14:22 #5
Det jeg ønsker at vide er, hvad jeg skal være opmærksom på. Er mpeg4-cabel tuner, mange HDMI indgange SCART og USB indgange det vigtigste man skal se efter når man køber nyt fjernsyn i dag? Jeg regner med det bliver enten samsung eller philips. Kom endelig med flere gode råd :)
Avatar billede Bodillen Nybegynder
01. januar 2010 - 17:23 #6
Jeg synes at billedkvaliteten er det vigtigste :)
Med HDMI indgange hatr man mange tilslutningsmuligheder, men jeg ville også gå efter VGA, der er stadig en del computere, som ikke har HDMI udgang. Nødvendige tunere afhænger jo af antenneforholdene, men jeg ville forvente både analog, dbv-c og dvb-t. Mpeg4 er også et krav.
Det er også vigtigt, at der er analog/digital lydudgang bagpå, så man kan slutte en forstærker til - det er de færreste fladskærme, der har ordentlige højtalere.
Avatar billede elmoe Juniormester
16. marts 2014 - 14:49 #7
Det blev til et LED TV fra Samsung. sascha kom med et svar. Så får du points. Tak for hjælpen alle sammen :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester