Trojansk Hest - High Risk
Da jeg var inde på en hjemmeside her for lidt tid siden, kommer der pludselig en advarsel frem om at mit Anti-virus program Avast! har fundet en Trojansk Hest.Når jeg trykker på Slet siger den, at den ikke kan finde filen.
Bagefter dukker det samme op igen og igen, og den bliver ved med at spørge hvad den skal gøre.
Nu har min bærbar lige åbnet noget der hedder "Security Center Alert" og siger at filen hedder Rootkit.Win32.Agent.pp og at den er "Middle Risk"
Jeg trykker Enable Protection, Avast! kommer frem og jeg trykker på slet. Her siger den så "Windows kan ikke finde filen C:\Users\Vaio\AppData\Local\Temp\\Installer.exe. Kontroller, at du skrev navnet korrekt, og forsøg derefter igen."
Så lukker det ned, og så åbner det så igen "Security Center Alert" og siger at den har fundet en der hedder Virus.Win32.Gpcode.ak med "High Risk"
Jeg gør det samme som før, men der sker kun det samme igen og igen.
Er problemet noget jeg selv kan løse, eller skal jeg sende min bærbar ind til nogen der kan ordne den?