Avatar billede CassiuZ Nybegynder
12. januar 2010 - 16:58 Der er 5 kommentarer

Jeg har heft virus: Win32/Virut

Jeg har haft den super svære virus, Virut som inficerer .exe files samt script filer mm. Det endte med at jeg måtte formatere computeren, men inden da lavede jeg backup af nogle vigtige filer, incl. musik og dokumenter til min externe harddisk.
Nu vil jeg meget gerne have fat i de data igen, men jeg ved at den externe hdd nu også inficeret og vil derfor nødig tilslutte den of risikere at den hopper over igen.

Min umiddelbare tanke er at boote i dos og overføre filerne derfra (kun mp3 og .doc).
Mit spørgsmål går på om i tror jeg denne løsning vil undgå at overføre viruset og om i kender et godt program til denne opgave.

Vil også meget gerne høre om i har forslag til en nemmere metode

Mange tak!
Avatar billede Poko1 Ekspert
12. januar 2010 - 17:20 #1
Jeg vil råde dig til først at downloade et antivirusprogram og skanne alt inden du begynder at overføre filer!
http://avg-free.dk.malavida.com/d5910-download-gratis-windows
Avatar billede haverslev Novice
12. januar 2010 - 18:00 #2
12. januar 2010 - 20:13 #3
Velkommen til E. ...

Generelt: Win98, ME, W2000, XP, Vista, Win7, OS/2, Unix, Linux, ... ?

---

Hvis vi går ud fra at du:
* Har korrekte driver
* Alle WindowsUpdate elementer, incl evt. ServicePack
* Seriøst Sikkerhedprogram, incl opdatering af samme
* Har 'snusfornuft'

så bare copy nævnte filer over til passende placering. (*)
Derefter FULD formatering af den externe HD...

---

(*) Har du været så 'smart' ved formatering/geninstalation at du har delt HD'en i TO partioner ?:
1) (C:) til styresystemet + seriøse PROGRAMMER
2) (D:) til dine EGNE DATA

http://www.eksperten.dk/artikler/1104
Avatar billede CassiuZ Nybegynder
12. januar 2010 - 20:33 #4
Hej karise_larry..
Jeg var så smart at slette partionerne og genoprette dem da det åbenbart er den eneste måde at komme af med Virut på (den overlever ved en alm. formatering). Efter dette installerede jeg win7 i stedet for Vista som computeren kørte på tidligere.

Jeg havde seriøst antivirus som var fuldt opdateret (AVG 9 licensed) og alle servicepakker, men den inficerede computeren alligevel.
Derefter hentede jeg et antivirus fra stationære "rene" computer til min externe hhd(eftersom den inficeret .exe filer på den virusramte pc og gjorde dem ubrugelige). Efter at have haft slået den externe hhd til den stationære igen, poppede AVG og meddelte at den havde fanget win32/virut. Jeg kan derfor konkludere at den kan flytte sig selv i Windows, men spørgsmålet er om den kan flytte sig i dos?
Avatar billede patrick14 Nybegynder
03. februar 2010 - 16:46 #5
Du kan lige så godt bide i det sure æble, redde hvad reddes kan og så formatere.
http://www.spywarefri.dk/artikel/ramt-af-virut/

I må Ikke gemme nogen former for exe eller scr filer, heller ikke hvis de er i pakkede arkiver (zip, rar, arj osv.)

Brug Puppylinux til at redde data med.
Fremstilling af Puppylinux CD - http://bjergs.net/boot_iso.html
Vejledning i brugen - http://bjergs.net/puppy_live.html - Her er også downloadlink.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester