21. januar 2010 - 12:45Der er
11 kommentarer og 1 løsning
hvordan blæser man bærbar igennem?
som overskriften siger, hvordan blæser man en bærbar igennem? min bærbar er en acer aspire 5738ZG som lukker ned konstant pga varme... så jeg tænkte på hvordan man blæste den igennem?
AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.
En vigtig ting er at du ikke vipper flasken til nogen af sidderne. Altså hold den lodret og drej i stedet slangen eller røret derhen hvor der skal pustes. Du risikere at der kommer vand med ud hvis du tipper den... Vand elektronik ikk så god en kombi :)
Nereos, det har jeg aldrig oplevet, så har du vist til at stå i et meget meget kold rum.
Som der også står i linket: Teslanol D er en tør, komprimeret gas der fungerer ligesom komprimeret luft, gassen er kemisk ren og er derfor ikke på nogen måde skadelige for de rensede komponenter. Teslanol D kan anvendes til at fjerne støv og løse partikler i elektroniske komponenter, ure, fotografiske og optiske apparater m.m. Må ikke anvendes i forbindelse med åben ild. Bør ikke udsættes for temperaturer over 50°C.
Når du renser med luyft kan du risikere at div. blæsere sætter sig fast. Gør de det, kan de fåes løse igen ved at blæse mindre kraftigt direkte på blæseren.
Det er IKKE en vigtig oplysning - det forkommer IKKE VAND ud af dåser med komprimeret luft. (også kaldet instrumentluft)
Når vis snakker kompressor og brug af luft derfra, ja så kan der komme vand, da det et atmosfærisk luft der komprimmeres og det indeholder vanddampe
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.