Avatar billede olebundgaard Nybegynder
24. januar 2010 - 12:17

Asio input virker ikke med maya

Jeg har for nylig købt mig et externt lydkort Maya 44.
Jeg har sluttet det til min bærbare computer (usbporten).
Computeren kører med windows xp.
Jeg vil gerne bruge det med Cubase sx 3.
Jeg har installeret den medfølgende asio driver og har indstillet den til at bruge de 4 input og output porte. Outputportene virker perfekt. Jeg har afspillet noget musik jeg havde i forvejen. Men indputporten virker ikke når jeg slutter mikrofon til.
Det er ikke hardwaren der er noget i vejen med, idet jeg har prøvet kortet med audacity og en intel lyddriver.
Hvordan får jeg input porten til at virke med asio driveren i cubase.
Venligst
Ole
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester