Avatar billede zer0 Nybegynder
24. marts 2010 - 11:22 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Intet skærmbillede?

Min computer begyndte åbenbart at drille i går aftes. Det startede med at den lige pludselig lavede en høj hyletone, og skærmen blev helt hvid. Jeg slukkede så computeren, og tændte den igen.. efter 5-10 minutter skete det samme så igen. Jeg åbnede så kabinettet, og fik taget et TV-tuner kort ud, som jeg alligevel ikke brugte, da det sad lidt løst. Jeg fik også hele computeren støvet af, og da jeg så fik det hele sat sammen igen, virkede computeren fint.

Der kom dog en meddelse i windows, da den var startet op. Noget med grafikkortet ikke fik nok strøm, og derfor kørte med nedsat kraft. Jeg tænkte jeg ville kigge på det i dag, og lod derfor computeren køre i et par timer indtil jeg skulle i seng, hvor den blev slukket.

Men, da jeg så stod op og ville tænde computeren, kom der intet frem på skærmen. Kan høre computeren starter op osv. Men, der kommer bare intet billede - ikke engang noget boot-halløj.

Hvad kan problemer være? Tænker umiddelbart at det er PSU'en eller grafikkortet? Men, er der nogle der har oplevet noget lignende, og ved præcist hvad det er?

På forhånd tak! :)
Avatar billede Poko1 Ekspert
24. marts 2010 - 11:35 #1
Skulle dit bundkort have indbygget grafik så prøv at tage dit grafikkort ud og se om den kører så har du i det mindste en mulighed for at udelukke om det er det
Avatar billede zer0 Nybegynder
24. marts 2010 - 11:49 #2
Bundkortet har desværre ikke indbygget grafik.
Avatar billede zer0 Nybegynder
10. januar 2011 - 19:15 #3
løsningen var i sin tid et nyt bundkort :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester