Avatar billede nickwan Nybegynder
08. april 2010 - 10:28 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

q6600 oc?

hej jeg har lige fået stort set helt ny pc, det eneste der ikke er nyt er ram og cpu, cpu'en er en intel core 2 quad 2.4 ghz G0 og mit bundkort er asus maximus ii formula og der fulgt noget software med så man kan oc direkte fra windows og jeg prøvede så at sætte den til cpu frekvens 300 tror jeg nok det var og da jeg så åbnede mine temperature så var der noget der hed power temperature og den var røget op mellem 40-50 hvordan kan det være og hvad er power temperature egentlig?
Avatar billede Slettet bruger
08. april 2010 - 11:05 #1
det kan du se under dit bundkort her

http://www.asus.dk/product.aspx?P_ID=hOVim24yGru3f3g6&templete=2

m.v.h
Avatar billede nickwan Nybegynder
08. april 2010 - 11:16 #2
det kan godt være jeg er blind men hvor kan jeg se hvad power temperature er?
Avatar billede Slettet bruger
08. april 2010 - 11:34 #3
uden at vide det tror jeg du skal kigge på din cd der fulgte med bundkortet - der må ligge noget med temp og styring af samme.

jeg bruger det aldrig men der er også muligheden at du kunne åbne bogen der følger med bundkortet - der må det stå

du kan se her

http://asus-power-management-utility.software.informer.com/

googleer din ven

http://www.google.dk/search?q=power+management+asus&rls=com.microsoft:da:IE-SearchBox&ie=UTF-8&oe=UTF-8&sourceid=ie7&rlz=1I7ACAW_daDK354&redir_esc=&ei=8aK9S7rpLdyWOLW9sIgK

m.v.h
Avatar billede nickwan Nybegynder
08. april 2010 - 11:37 #4
hehe var også bare for at se hvor godt det var men tror jeg oc'er i bios når jeg kommer hjem :) smid et svar så får du point:)
Avatar billede Slettet bruger
08. april 2010 - 13:59 #5
ok

husk den kan låse sig og der tager du batteriet ud på bundkortet i et par minutter

m.v.h
Avatar billede nickwan Nybegynder
08. april 2010 - 14:28 #6
hehe yep har jeg prøvet før men der sidder vist en knap bag på der resetter det :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester