Avatar billede pillpopper Nybegynder
16. april 2010 - 11:50 Der er 38 kommentarer og
1 løsning

Opstarts problemer med Vista efter windows opdateringer

Hej,

Jeg har opstarts problemer med min bærbar efter jeg har hentet windows opdateringer ned.

Jeg har geninstalleret vista på min bærbar (TOSHIBAR) og derefter hentet 97 stk. windows opdateringer ned.

Jeg genstarter bærbaren. Og den skriver ved opstart at windows opdateringerne er ved at blive konfugeret og da den så starter op så er skærmen helt sort hvor der står præsis dette her:

Windows kunne ikke starte. Dette skyldes en nylig ændring af hardware eller software. Sådan løser du problemet:

1. Indsæt installationsdisc'en med windows, og genstart computeren

2. Vælg indstillingen for dit sprog, og klik derefter på næste.

3. Klik på reparer computeren.

Hvis du ikke har disc'en skal du kontakte systemadministratoren eller computer-producenten for at få hjælp.

Fil: 7Windows/system/winload.exe

Status:  0xc000000f

Oplysninger: Den valgte post kunne ikke indlæses, da programmet mangler eller er beskadigt.

OBS.
Så kan jeg vælge at trykke på ENTER= FORSÆT OG ESC= Afslut.

Men intet af hvad jeg trykker på hjælper.

Jeg har endda gjort som beskrevt med at, sætte windows (Visat) cd'en i og genstartet via. Ctrl+alt+del, men det virker ikke den starter op på samme måde hvergang.

Jeg har endda prøvet at komme ind i fejlsikrede tilstand for at fortage en "Systemgenneldanelse, men den vil ikke lade mig komme ind i fejlsikrede tilstand heller selvom jeg trykker på F8 ved opstart, som er beskrevt på dette link: http://aps2.toshiba-tro.de/kb0/HTD9102IR0000R01.htm

Jeg er sikker på det er en af de windows opdateringer for det skete lige efter jeg havde hentet dem ned.

Så er det jeg vil høre nogle af Jer hajer om der nogle der ved hvad jeg skal gøre for at få den til at virke igen som den skal således jeg kan komme ind på min maskine igen.??
Avatar billede Slettet bruger
16. april 2010 - 11:56 #1
Kan du ikke vælge, at systemgendanne til et tidligere tidspunkt fra din installations-DVD (under menuen reparer)
Avatar billede pillpopper Nybegynder
16. april 2010 - 13:13 #2
Jeg kan ikke komme videre fra det billede jeg har beskrevet der fremkom efter jeg hentede de 97 st. windows opdateringer ned.

Jeg har mange gange prøvet at komme ind i fejlsikrede tilstand ved tryk på F8, men jeg kan ikke få den til at gå i fejlsikrede tilstand har prøvet 30 gange mindst.

Og jeg kan jo netop ikke komme ind i menuen "reparer" for så havde jeg jo gjort dette.

Den starter op hvergang med sort skærm med det beskrevende tekst.
Avatar billede kimtheman Novice
16. april 2010 - 13:24 #3
Den vil ikke lade dig komme ind via F8...Beskriv da hvad sker der når du trykker F8?

Når du booter op med cd i har du så sørget for i setup at boot fra cd?
Avatar billede Slettet bruger
16. april 2010 - 13:29 #4
"Og jeg kan jo netop ikke komme ind i menuen "reparer" for så havde jeg jo gjort dette." Hvorfor kan du ikke komme ind i den menu, dine opdateringer har intet at gøre med at boote fra DVD og det er på DVDèn du skal vælge reparer
Avatar billede pillpopper Nybegynder
16. april 2010 - 14:10 #5
Hej kimtheman´´ jeg har gjort som beskrevet fra spywarefri fra dette link her: http://www.spywarefri.dk/forum/viewthread/3237/#22309

som er dette her:  Taste f8 under opstarten. taster det flere gange, så jeg rammer det rigtige tidspunkt. Så får du lov til at vælge fejlsikret tilstand.

Det er det jeg har gjort flere gange uden held.

__________________________________________________________

Til helgec´´ ang. det med opdateringerne: Jeg kunne heller ikke forstå at det skulde være det der gør det at den ikke vil starte helt op, men det skete lige efter jeg havde hente dem ned og lukkede computeren og startet den op igen.

Ang. det med at boote op fra DVD'en. Hvordan gør jeg det.? (er det ikke F10 jeg skal holde ned i opstarten.? el. tager jeg helt fejl der)?
Avatar billede kimtheman Novice
16. april 2010 - 14:12 #6
tror vi har at gøre med en typisk fejl 40
http://www.taenk.dk/?cid=5234
Avatar billede pillpopper Nybegynder
16. april 2010 - 14:13 #7
Foresten´´ om jeg kommer ind og får det lavet på den ene el. den 2. måde er mig underordnet. Bare jeg kan få min bærbar til at virke igen så blive jeg meget glad.

Så jeg er frisk på at prøve Jeres forslag.
Avatar billede kimtheman Novice
16. april 2010 - 14:23 #8
Nej du skal ind i bios setup og sæt op der du at du vil boot fra cd. (mener ikke lige man gør det med F10) Somregel trykker man Delete knap under opstart eller nogle gange F2 eller F11 (men det står somregel under opstart når det forskellige tekst kommer frem)
Derinde finger du Boot og sætter cd til 1 prioritet og somregel beder den om at man skal trykke på en tast hvis man vil boote fra cd (spørger den om når du genstarter og den starter op)
Avatar billede Slettet bruger
16. april 2010 - 15:10 #9
Avatar billede pillpopper Nybegynder
16. april 2010 - 19:48 #10
Nu har jeg nok 50 gange prøvet at starte op ved at trykke og holde F1 nede men der sker ikke noget.

Når jeg enten trykker på ENTER =VÆLG ELER ESC = AFSLUT. Så kommer je over til en side hvor der står:

Vælg et operativsystem for at starte. Eller tryk på TAB for at vælge et værktøj.

derefter står operativsystemet: Microsoft windows vista.  Men når jeg trykker på den så kommer jeg tilbage til samme side jeg starter op med.

Nede under står der: Tryk F8 for at angive en avanceret indstilling for dette valg.

Valget er: Windows hukommelsediagnosticering. (men der sker heller ikke noget når jeg trykker F8 der)

Og i bunden er de eneste valg muligheder at trykke på enten: ENTER = VALG TAB = MENU & ESC = ANNULERE.
Avatar billede pillpopper Nybegynder
16. april 2010 - 19:49 #11
Hvis det hjælper noget så er det en "TOSIHBA A120
Avatar billede Slettet bruger
16. april 2010 - 20:10 #12
F12
Avatar billede Slettet bruger
16. april 2010 - 20:21 #13
Hvis du ikke kender din egen computer, hvorfor downloader du så ikke bare en manual til den http://nordic.computers.toshiba-europe.com/innovation/dk/generic/SUPPORT_PORTAL/
Avatar billede pillpopper Nybegynder
16. april 2010 - 20:55 #14
Jeg har trykket på F1 - F2 - F8 - F10 - F11 - F12 og DEL utallig gange.

Jeg tror jeg tager et billede af hvordan opstarten ser ud og ligger billet i link form således I kan se hvad jeg taler 100 % om. Hvis det kan hjælpe for en ting er jeg sidder på den ene side af skærmen men den på den 2. side skal jo os kunne forstå og sætte sig nd i det jeg prøver at sige. :)
Avatar billede kimtheman Novice
16. april 2010 - 21:15 #15
Du trykker ikke rigtigt så for du skal kunne komme i bios.
Kender du ikke en der har lidt mere forstand på det end dig selv som kan hjælpe?
Avatar billede pillpopper Nybegynder
16. april 2010 - 21:23 #16
Nej´´ det er jo netop derfor jeg spørger på eksperten.dk da det somreglt er det sted der kan hjælpes med pc problemer da den er oprettet i dette øjemed.
Kendte jeg en så var de jo ingen grund til at spørger efter ekspert hjælp. :)

Linket til den manual kræver jeg har/køber programmet WinZip hvis jeg vil have den manual. Jeg har den men prøve tiden er udløbet og så er det prg. jo ik meget værd.
Avatar billede pillpopper Nybegynder
16. april 2010 - 21:25 #17
Utroligt så meget bøvl for så lidt. Havde jeg ikke hentede de opdateringerne ned så ville jeg ikke have det problem nu da jeg har haft den på nettet efter en reninstallition og genstartet den op flere gange indtil de opdateringerne blev hentet ned og så opstod problemet.

Det mærkeligste er at jeg ikke engang kan komme ind i hverken BIOS eller fejlsikredetilstand.
Avatar billede pillpopper Nybegynder
16. april 2010 - 21:27 #18
kimtheman´´Hvis jeg foresten ikke trykker rigtigt.
Hvordan er så den rigtige måde at trykke på for at komme ind i BIOS.??
Avatar billede kimtheman Novice
16. april 2010 - 21:32 #19
desvære kan ikke hjælpe dig mere...
Men du hjælper dig selv helt godt ved at finde manual til din Pc og læse dig frem til hvordan du kommer derind (Som helgec skrev tidligere, men det virker ikke til du har fulgt det råd. Der er ingen nemme løsninger du må lave der hårde benarbejde).
Avatar billede pillpopper Nybegynder
16. april 2010 - 21:35 #20
jeg har fulgt helgec råd som os er beskrevet.
Avatar billede kimtheman Novice
16. april 2010 - 21:44 #21
Jamen du skrev "Linket til den manual kræver jeg har/køber programmet WinZip hvis jeg vil have den manual." Og det er jo ikke sandt. Der findes masser af programmer der kan pakke Zip og rar filer ud.
http://www.download.dk/index.asp?Kat=&subkat=&prog=681

Men det lyder som et problem du selv vil få svært ved at løse.
Avatar billede pillpopper Nybegynder
16. april 2010 - 22:49 #22
Tror jeg ikke selv jeg skal bare have de rette henvisninger som jeg tideligere har fået for at løse et pc problem her på E. Hvilket har hjulpet på de problemer jeg end har haft.

Det eneste jeg skal ind i er enten bios eller fejlsikrede tilstand, men når det ikke vil selvom jeg trykker på den knap man skal utallige gange så er det jo ligesom lidt svært da jegg jo gerne skulde ind til mit skrivebord.
Avatar billede kimtheman Novice
16. april 2010 - 23:18 #23
Tja løsningerne er vist givet du skal bare finde ud af at bruge dem. Eller smid lortet ud.
Avatar billede Slettet bruger
17. april 2010 - 07:03 #24
Winzip er gratis at downloade og bruge i en kort periode, men du bør kunne udpakke blot ved at højreklikke på filen.
Avatar billede pillpopper Nybegynder
17. april 2010 - 11:14 #25
Til kimtheman´´ sikke en gang L... og lukke ud.
Avatar billede pillpopper Nybegynder
17. april 2010 - 11:19 #26
Helgec´´ jeg henter manualen ned og læser den igennem for at se om det hjælper, men uanset hvad I siger så er fejlen opstået efter en windows opdatering. For det skete lige efter den skulde starte op igen efter genstart.

og i og med den beskriver fejlen skyldes en nylig installeret hardware eller software. Hvilket netop er de windows opdateringer.

(selvom jeg godt kan forstå det lyder underligt at en windows opdatering skulde have kunne gjort dette så er det det der er sket. Jeg selv syntes det er utroligt og viste jeg det så havde jeg ikke hentet de 97 stk. opdateringer ned men bare lade pc'en være sårbar).
Avatar billede Slettet bruger
17. april 2010 - 11:32 #27
Prøv nu lige at forstå, at en opdatering til windows INTET har med BIOS at gøre. Gode og / eller dårlige sider i Windows virker først efter at Windows er indlæst. Du er velkommen til at ringe til mig for hjælp hvis du ikke kan finde ud af det tlf. 74 82 61 52
Avatar billede pillpopper Nybegynder
17. april 2010 - 14:01 #28
Tak for det med at ringe du er en guttermand;-)

Det jeg mener med BIOS er:(for jeg kan forstå det misforstås det jeg skriver) - Jeg tror ikke det er windows opdateringerne der er skyld i jeg ikke kan komme ind i BIOS eller ind i fejlsikredetilstand.

Jeg sger bare fejlen opstod efter jeg hentet de 97 stk. opdateringer ned. Såment ikke andet:)
Avatar billede pillpopper Nybegynder
17. april 2010 - 14:11 #29
Jeg er i fuld gang med at hente den manual ned og læse den igennem. På forhånd TAK helgec ;-)
Avatar billede pillpopper Nybegynder
20. april 2010 - 12:04 #30
Hej helgec´´ TAK for hjælpen. Det lykkes at fixe det.

Det var slet ikke nogle af de F'er i kom med, jeg os selv kender til som skulde bruges for at boote.

Lægger du lige et svar da det er dig der har fortjent de point ;-)
Avatar billede kimtheman Novice
20. april 2010 - 18:34 #31
Sikke noget vrøvl pillpopper. Men fortæl os da gerne hvad der så skulle trykkes på i stedet for vi skal hive svarene ud af dig hver gang.
Avatar billede pillpopper Nybegynder
22. april 2010 - 12:59 #32
Kimtheman´´ syntes du ikke selv du er lidt sarkastisk i dine bemærkninger, jeg er i hvert fald ved at være lidt træt af de kommentar der har sat in 2 steder/gange i din sætninger.

Så du får den lige ud (så langt E tillader det) !

1. Hvornår har du kimtheman og den 2. person i dette spørgsmål skulde "hive svarene ud af mig henne i denne tråd".?
Svaret er = Ingen steder. Eller så sig endelig selv til. For jeg får ikke ondt af at skulde undskylde en lille bommert hvis jeg har begået en. (ikke sagt i øjemed at, du skal give mig en. Så er det på plads så du ikke misforstår den sætning)

2. Jeg ud pakket manualen ved at højreklikke og derved hente den manual ned.

3. Man starter sin Pc og holder "C" nede under opstart. Så kan jeg boote cd'en og fortage en repartition (Den havde INGEN af Jer eller mig SELV for den sags skyld gættet på det kunne/skulde være)

Er der mere hr. Hansen skal vide for så fyr løs.

Jeg taler pænt til folk og håber på de os gør det den 2. vej fra men, jeg syntes du er ved at, gå lidt langt over stregen med dine dumsmarte bemærkninger som fejl 40´´ den fejl er vist myntete på dig selv, men en pæn måde at sige en ting om hvad man mener om en anden person bare ved ikke selv at skrive det direkte selv på eksperten.dk. men lægge det i form af et link.

Jeg tager det som chikane og læser det desværre også således.
Derfor har du så fået et pænt (som jeg nu kunne) svar fra mig.

Jeg kan godt forstå at der er nogle af de andre gammel bruger der har været herinde i rigtig mange år er smuttet. Men det er skide irerterene for os andre bruger for vi var sku' glade for dem, da de kunne deres kram og mere til endda. Så ens problemer blev altid løst og endda på en nem måde og så gav de aldrig op.
Men de stødte desværre tit på chikane og dumme spørgsmål ect. Så nu er de her desværre ikke mere.

Jeg tror sku' snart det er hver 2-3. gang jeg poster en tråd/spørgsmål hvor der altid er en el. anden bruger der lige skal komme med en eller anden form for en dum eller sarkastisk bemærkning som er total unødvendigt.

Prøv næste gang hvis du er blevet irerterene over noget i et spørgsmål. Så enten at forlade tråden, eller så lige tag et åndedræt eller 2 inden du skriver hvad du vil sige således man ikke kommer til at chikanere folk isteden for.

For eksperten.dk er et rigtigt godt sted og skal helst gerne blive ved med, at, være det.

Det er ihvertfal min mening om eksperten.dk og i det hele tagende.
Avatar billede kimtheman Novice
22. april 2010 - 18:50 #33
Tja nu er det jo ikke min skyld du er så nærtagende. Og nu sidder man jo her af egen fri vilje og bruger sin fritid på at hjælpe andre og så har man vel lov til at lukke lidt mundlort ud...

Og mindes bestemt der blev skrevet fra starten af du skulle hente manual og det skulle da undre mig hvis det ikke stod deri og så var svaret jo der og dermed også hjælpen.

Og om det står der er jo lidt svært at tjekke op på da der findes 16 forskellige modeller af TOSIHBA A120 og sikkert også forskellige manualer. Men vi fik jo ikke mere at arbejde med så..

Men der er nu altid standart måderne at gøre det på ellers er der nogle mere specifikke metoder ud fra hver producent så derfor det altid er en god idee med den manual.

Og ja min holdning er man hjælper lidt og brugeren finder ud af resten selv ellers lærer de jo ikke noget inkl. mig selv.

Men det er jo nu altid sådan på nettet at der styrer man ikke det sagte så tag hvad du kan bruge og lad resten ligge...

Men da dejligt du fik løst din problem selv om vores løsningsforslag ikke virkede. Men hva vi fik da alle brugt lidt tid..og det er jo også værd at tage med.

Foresat god dag til dig også.
Avatar billede pillpopper Nybegynder
03. maj 2010 - 12:17 #34
kimtheman´´ du kender vist slet ikke mig kan jeg høre og vi lever slet ikke i samme verden´´ tro mig.

Jeg er tværdigemod ikke nærtagende, tværdigmod men når det er som skrevet næsten hver 2-3 gang der spille dumsmart eller ligende. Så bliver man til sidst godt træt af de personer. (og får lyst til at tale m. dem personligt)

Især når jeg ser du er en af dem der osse har været her i nogle år efterhånden så burde DU kunne forstå det og havde lært hvordan man begær sig her på E. SLUT.... (fra min side af)

Skal I dele point så læg et svar for jeg har sagt noget ang. point og der er ikke sket noget så I deler dem bare.

Læg et svar:)

God sommer
Avatar billede kimtheman Novice
03. maj 2010 - 18:28 #35
Ja ja ro på og spis brød til og du må videre.
Avatar billede pillpopper Nybegynder
04. maj 2010 - 12:06 #36
Såå der gik du over stregen. (igen)
Avatar billede kimtheman Novice
04. maj 2010 - 18:45 #37
Det skal siges, jeg mener intet ondt med mine dumsmarte bemærkninger, det er min ironi og sarkasme, der nogle gange får overtaget (dog med et positivt smil på læben, så intet ondt i det).

Så jeg beklager meget, hvis jeg har stødt dig pillpopper, da dette slet ikke var min mening.
Mvh Kim
Avatar billede pillpopper Nybegynder
05. august 2010 - 04:54 #38
Det er helt iorden alt er fint her. Men da ingen af Jer  har lagt et svar går jeg ud fra at I ikke er interesseret i point.
Avatar billede pillpopper Nybegynder
05. august 2010 - 04:54 #39
lukket
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester