Avatar billede krarup Nybegynder
07. september 2010 - 22:14 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

makro til at vise antal rækker samt sum

Hej.
Jeg har et problem som jeg håber i kan hjælpe mig med.
Jeg er på jagt efter en makro som kan kigge i hele kolonne K, som indeholder en masse rækker tal. Makroen skal så i felt L1 returnere summen af værdierne i kolonne K, og i kolonne L2 skal den returnere antallet af brugte rækker. Eksempelvis:

    K      L
1: 25      250
2: 50      5
3:
4: 25
5: 100
6:
7:
8: 50

Ovenstående viser at den totale sum i kolonne K er, som det ses i L1 250, mens jeg i L2 kan se at denne sum er fordelt på 5 rækker.

Jeg håber mit problem er til og forstå :)
Avatar billede store-morten Ekspert
07. september 2010 - 22:36 #1
Prøv med
Formler:
I L1 =SUM(K1:K8)
I L2 =TÆLV(K1:K8)
Avatar billede krarup Nybegynder
08. september 2010 - 08:10 #2
Hold op hvor simpelt. Var ikke klar over at TÆLV kun talte aktive celler. Det virkede, så kast et svar - og tak for hjælpen :)
Avatar billede store-morten Ekspert
08. september 2010 - 17:22 #3
Velbekomme :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester