Avatar billede dorthe_lind Seniormester
18. oktober 2010 - 16:37 Der er 1 kommentar og
1 løsning

C5 Version 4 - Fjerne indhold i et felt

Microsoft Dynamics C5 Version 4.3.0 140:
Jeg har i tidligere version af C5 haft stor fornøjelse af at kunne teste i "testregnskabet" inden jeg lavede de store indgreb, men efter at vi har fået opdateret til Version 4 er min menu med testregnskabet blevet væk.

Jeg skal have blanket/nullet et felt, som jeg selv har oprettet. Feltnavnet er "Lagplac" og jeg bruger det til at angive varernes fysiske placering.

Vi er nu flyttet til nyt domicil og varerne har fået nye lokationer/placeringer, så opgaven er at starte med at slette de gamle oplysninger. Hvordan er det nu, at jeg gør det?

Det må vel være noget med:
Lager
Tilpasning
Vedligehold
Import eller eksport?
.... og hvad så herefter?


Hvis der er nogen, der i samme forbindelse også kan hjælpe mig med et testregnskab, så vil det være RIGTIG fint ;O)

På forhånd tak
Avatar billede mariaf Juniormester
18. oktober 2010 - 19:36 #1
Hvis du kører på Native database, så kan du kopiere C5data.dat til f.eks. C5data.tst. Det kræver adgang til flere regnskaber, men det lyder som om du har haft det tidligere.
Kører i SQL, skal der oprettes regnskab til formålet, og du skal have kopieret over via SQL - eller en almindelig eksport/import til nyt regnskab.

Det nemmeste er at bruge datamanipulation til at ændre indholdet i et felt. Her vælges Update som handling, og husk at afgrænse korrekt i søgeboksen. Gør det nu kun i dit testregnskab indtil du er sikker på at du får det resultat, du ønsker - og lave en backup inden du kører det i driften.
Avatar billede dorthe_lind Seniormester
19. oktober 2010 - 09:46 #2
Hej mariaf
Tak for svar, det var lige i øjet.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester