01. november 2010 - 18:46Der er
3 kommentarer og 1 løsning
Ram til bærbar: 667 Mhz eller 800 Mhz??
Hej alle
Jeg er ved at skal købe 2x2 GB til min Acer TravelMate 5720G. Den har en Intel Core2 duo processer med en FSB på 800Mhz. Jeg kan ikke rigtig gennemskue hvad mit bundkort har af FSB, men mine eksisterende ram er 2x1GB 667 Mhz.
Skal mine nye ram være PC2-5300 (667 Mhz) eller kunne jeg få noget ud af at bruge PC2-6400 (800Mhz)? Jeg har kun to slots så begge ram klodser skal alligevel udskiftes.
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
hmmm - ok - men det vil virke at købe en 800 mhz (den er faktisk samme pris endda lidt billigere) hvad med en anden hdd - kunne man med fordel smide en 7200 rpm i eller er det også begrænset af bundkort?
super - sidste spørgsmål - hvilken disk skal jeg købe? en S-ATA300 2,5" - vil den passe til min bærbar eller hvad er det bedste jeg kan købe og samtidig udnytte?
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.