Avatar billede bramming Nybegynder
02. november 2010 - 17:05 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Dell Optiplex 760 + Windows 7 - slukker når der isættes USB harddisk

Hej Exp,

Som overskriften fortæller har jeg problemer med min Dell Optiplex 760. Hvergang jeg tilslutter en harddisk til en USB port - lige meget hvilken, så dør min computer og systemet genstarter / eller slukker helt.

Hvis jeg isætter harddisken til USB'en med det samme inden jeg tænder min pc starter den enten op uden at kunne finde disken, eller også starter min pc uden at kunne vise et billede på skærmen.

Jeg bruger et kabel multi kabel hvor jeg kan tilslutte både SATA og IDE diske til dette kabel og selve disken for power eksternt.
Sandberg lign. kabelløsning.

Jeg har forsøgt at gøre dette på en anden maskine (en bærbar) og her funger det uden problemer.

Det skal lige siges, jeg har forsøgt på en anden Optiplex 760, og her er problemet det samme :( - Er der nogen er jer der kender til dette problem? Og kender en evt. løsning?

PC'en er opdateret fuldt ud med drivere og den nyeste BIOS.

Heeeeelp :)
Avatar billede Helbo-DK Juniormester
02. november 2010 - 20:47 #1
Ved at HP har haft lign. problem på deres nyere DV7-serie. Der skulle man ind i BIOS og så slå USB LEGACY fra. Ved ikke om det hjælper på din DELL?
Avatar billede bramming Nybegynder
03. november 2010 - 09:40 #2
#1 Det var ellers et super godt bud, men den indstilling kan jeg kun finde for mine SATA diske - altså den interne controller ...
Så har ikke mulighed for at ændrer dette på USB'erne :(
Avatar billede bramming Nybegynder
03. november 2010 - 16:33 #3
Tror faktisk det er det tilslutningskabel jeg benytter som ikke fungere helt optimalt!

Tror jeg vil forsøge mig med et andet..!
Avatar billede bramming Nybegynder
04. november 2010 - 10:14 #4
Prøvede med et andet Sandberg tilslutningskabel:
Og nu virker det! - Tror måske det andet kabel kan have været lidt i stykker og måske sendte lidt fejlstrøm afsted :(
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester