15. januar 2011 - 00:05Der er
18 kommentarer og 1 løsning
Automatisk formatering til negativt tal ved indtastning
Hej
Har prøvet at søge denne funktion til Excel 2007 uden held. Jeg vil gerne kunne indtaste beløb i bestemte felter, uden at huske at skrive negativt fortegn selv. Det skal ske automatisk efter indtastning. Hvad skal jeg gøre for at dette kan lade sig gøre. Går ud fra at det er nemt nok, hvis man lige ved det :O)
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Man kan tilsyneladne ikke redigere i ens indlæg. Forrige kommentar var rettet til mjense173. Tak for forslaget. @supertekst: Det var bare lige løsningen. Mange tak. Ville gerne have rettet point'ne men det kan man åbenbart ikke. Er ny er på sitet, så er lige ved at lære at begå mig :O)
Selv tak og velkommen til. Hvis man vil gve flere point - så kan der oprettes et nyt spørgsmål med reference til det oprindelige og med en titel, der kunne være: "Point til xxx".
Har nu fået leget mere med funktionen, og har fundet ud af at den faktisk ikke løste mit problem. Med funktionen Brugerdefineret bliver der nu sat et - tegn foran, men tallet bliver ikke negativt af det. Hvis jeg har en celle hvor der står 1 og en celle hvor jeg har brugt brugerdefineret til at tallet der bliver skrevet automatisk for et - tegn foran og skriver 1, og laver en SUM funktion, så bliver resultatet 2, istedet for 0. Kort vist: 1 + -1 = 2
Synes godt om
Slettet bruger
15. januar 2011 - 13:59#10
Indsæt følgende i arkets kodemodul:
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range) If Not Intersect(Range("A1:C100"), Target) Is Nothing Then If IsNumeric(Target.Value) Then If Target.Value > 0 Then Target.Value = -Target.Value End If End If End If End Sub
Det relevante område er her sat til A1:C100 (række 2). Du kan selv ændre til ønsket område.
Det er ikke noget jeg har prøvet før. Har fundet ud af at komme ind til opsætningen med Alt+F11. Ellers er jeg lidt lost. Hvor skal der indsættes og hvordan.
Nu tror jeg at jeg fandt ud af hvordna man kom ind og indsætte dataerne. Men hvordan og hvorledes hvis jeg har flere specifikke områder der skal inkluderes, som ikke kan defineres ved valg af hel række/kolonne?
Eks.
Har et område fra B2:B30, C2:C30, E2:E30, osv.
Synes godt om
Slettet bruger
15. januar 2011 - 14:58#13
Stå i det relevante ark. Højreklik på arkfanen og vælg "Vis programkode"
Indsæt følgende:
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range) If Not Intersect(Range("B2:B30, C2:C30, E2:E30"), Target) Is Nothing Then If IsNumeric(Target.Value) Then If Target.Value > 0 Then Target.Value = -Target.Value End If End If End If End Sub
@supertekst: Tak for hjælpen, men det viste sig at det ikke var læsningen jeg søgte. Fortegnet blev ændret, men værdien blev ikke negativ af det. Men fin nok funtion, hvis man bare har brug for visuelt at se værdierne som negative. Så de 15 point går til det. Jeg lader de ekstra point gå til dkhanknu istedet. Håber det er okay. Fedt at lære 2 nye ting på en gang :O)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.