Avatar billede neoman Novice
18. januar 2011 - 16:07 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Fra PDF til tekst via command line

Jeg har brug for at behandle en mængde PDF-filer:

1. Filen skal åbnes i PDF-læseren
2. Save As text skal vælges
3. Så skal den gemmes

Er ude efter enten en PDF-læser som kan udføre dette fra en command line, eller en eller anden applikation som kan klikke på knapperne (men tilalde at man specificerer et nyt filnavn hver gang) - vel en slags keylogger, eller lign.

Ovenstående skal køre fra en anden applikation under XP, Vista og Win7.

Nogen med en god ide? SLutresultatet skal være PDF omsat til txt, og det hele skal styres fra en applikation. Hvis man kunne få en comamnd line styret PDF-læser som slet ikke behøver at åbne, så ville det være ideelt.
Avatar billede Vandreren Novice
18. januar 2011 - 16:25 #1
Jeg bruger selv pdftotext.exe, der er en del af Xpdf-projektet (http://www.foolabs.com/xpdf/).

ftp://ftp.foolabs.com/pub/xpdf/xpdf-3.02pl5-win32.zip
Avatar billede neoman Novice
18. januar 2011 - 16:45 #2
#1 Hmm - har lige prøvet xpdf, og den tog alle ordene og smed dem i en spand.txt :-( Jeg har brug for nogt sdom i det mindste lægger linjerne ind i samme rækkefølge som originalen.

Jeg kan ikke finde nogen dokumentation for command line parametre, hvis der altså findes nogen til pdftotext -  der bliver snakket lidt om en MAN eller noget vms doics, men hvor er de?
Avatar billede neoman Novice
18. januar 2011 - 16:53 #3
Tada - fandt den her: http://manpages.unixforum.co.uk/man-pages/linux/suse-linux-10.1/1/pdftotext-man-page.html

Man skal bare bruge optionen "-layout" på kommandolinjen

Og nu er "spanden" lidt mere velordnet!!! :-)

Takker - nu kan jeg gå videre.
Avatar billede Vandreren Novice
18. januar 2011 - 17:18 #4
Tak for points.

De samme options/parametre kan du se, hvis du i cmd kører "pdftotext" eller "pdftotext -?".
Avatar billede neoman Novice
18. januar 2011 - 17:39 #5
Ah ja - har helt glemt denne feature:-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester