Avatar billede Maysam Nybegynder
26. januar 2011 - 10:23 Der er 1 løsning

Programmer med ActiveX virker ikke.

Hej

Jeg har søgt og søgt for at få det her problem løst, men der intet der har virket.

Når jeg kører programmer som kræver ActiveX, såsom messenger spil, programmet "game maker", skype når jeg vil tilføje kontaktpersoner, så får jeg beskeden:

"Et ActiveX-objekt på denne side kan muligvis ikke sikkert fungere interaktivt med andre dele af siden på en sikker måde. Vil du tillade, at objektet kan fungere interaktivt med andre objekter?"

Når jeg trykker "ja", så får jeg bare en hvid skærm.

Der er også en del javascripts på nettet som ikke virker.

Jeg kører Windows 7 64-bit
Lige nu kører jeg med Firefox, dog har jeg prøvet at sætte internet explorer som standard, og nulstille indstillinger osv.


Her et par billeder af hvordan det ser ud

http://img84.imageshack.us/img84/8444/gamemakerq.png
http://img836.imageshack.us/img836/5851/messenger.png
http://img812.imageshack.us/img812/2318/skypep.png
Avatar billede Maysam Nybegynder
27. marts 2011 - 14:05 #1
Fandt ud af at det var windows media player der var skyld i det hele. Slettede det og installerede det igen, og nu virker alt igen!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester