Avatar billede LvHaagh Nybegynder
30. juni 2011 - 11:54 Der er 7 kommentarer

Endnu et Excel spørgsmål

Jeg vil rigtig gerne kunne filtrere nogen kolonner til og fra afhængig af hvad jeg lige skal bruge. Jeg kan bruge funktionen filter på en tabel hvor jeg så kan fra og tilvælge alle de vandrette rækker, Kan man ikke lave noget der gør det samme bare vandret så man kan til og fravælge lodrette kollonr??
de tal jeg skal regne på er den øverste række som så har hver to udregninger under, mit aspørgsmål er: kan jeg lave en filtrering der gør at jeg f. eks kan gå ind og klikke fra at jeg ikke vil se den kollonne der hører til 203 og så skjulr den automatisk de tre tal der er i den kollonne(203,216 og 198,5) og rykker 210 kolonnen over ved siden af 200 kolonnen. Håber det giver bare nogenlunde mening! :)

Mattress Length (cm)        190      200    203    210

Top Length                    203,5  213  216  222,5
Centre of top)

Bottom Length              185,5  195,5  198,5    205,5   
Centre of Bottom)
Avatar billede Tryphon Nybegynder
30. juni 2011 - 13:08 #1
Kan du ikke bruge funktionen under data/grupper?

Marker en kolonne og tryk på data/grupper. Så har du muligheden for at vise/skjule kolonnen ved tryk på hhv. minus og plus.
Avatar billede LvHaagh Nybegynder
30. juni 2011 - 13:35 #2
ok, kan jo altså godt være jeg bare ikke bruger den funktion rigtigt, men jeg ved ikke hvordan jeg med den skjuler en kolonne i midten og viser resten, hvis jeg f.eks vil have den til at vise 190 og 210 kolonnen og skjule de to andre, og at jeg oveni havde flere kolonner hvor jeg igen vil have skjult en efter 210 og den næste synlig.
Avatar billede Tryphon Nybegynder
30. juni 2011 - 13:56 #3
Kolonner er hele kolonnen f.eks. kolonne E, og den kan skjules med ovennævnte metode. Hvis du mener at skule enkelte felter i en kolonne, mener jeg ikke, at Excel har en funktion, der kan bruges.
Avatar billede Oscar560 Novice
30. juni 2011 - 20:25 #4
Du skal oprette et pivot tabel, der kan du fravælge koloner.
Dvs sige for eksempel at du har en tabel:

Kolone 1            Kolone 2 Kolone 3 Kolone 4  Kolone 5
Mattress Length (cm) 190      200      203      210

Top Length          203,5    213      216      222,5
Centre of top)

Bottom Length        185,5    195,5    198,5    205,5   
Centre of Bottom)

Så skal det i pivot tabel menuen være
kolone 1 skal stå ned i rækkenavne
og de andre koloner vælger du efter behov og de skal stå i værdier
Avatar billede LvHaagh Nybegynder
07. juli 2011 - 12:09 #5
ok, jeg vil ikke afvise at det er mig der er tungnem, men kan sgu ikke få det til at fungere med en pivot tabel, den flytter rundt på kolonerne og lægger tal sammen der ikke skal lægges sammen, bare vises i tabellen?? nogen der føler for at skære det ud i pap til mig? Takker
Avatar billede Oscar560 Novice
07. juli 2011 - 17:23 #6
ja via email kan jeg sende forslag til dig så kan du se
Avatar billede LvHaagh Nybegynder
08. juli 2011 - 07:50 #7
lyder godt send til: kostumeting@hotmail.com
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester