22. september 2011 - 13:04Der er
2 kommentarer og 1 løsning
WSUS og VPN
Hej Jeg har et spørgsmål ang. WSUS og VPN
Kan man blokere for WSUS opdateringer når en bruger er på en VPN forbindelse, Jeg har nogle brugere som rejser meget og ofte er steder hvor MB prisen ved roaming er meget høj, så kan man blokere kun når der er VPN forbindelse. ?
Det vil så kræve noget filtrering på VPN-forbindelserne, men det kan lade sig gøre. WSUS kører på en bestemt port, typisk 8530, som der kan blokeres for. Er den specielt konfigureret, så kan porten være anderledes, men så kan det ses i IIS administrationsvinduet.
Tak. Jeg har selv tænkt på om ikke at wsus opdateringer blev rullet ud via en spaciell port. Nu må jeg til at kikke ppå VPN reglerne i vores TMG. Mvh. Vendelboen
Jeg tror jeg skal lave et indlæg som et svar, så du kan give pointene, så her er det. :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.