Avatar billede snarres Nybegynder
23. september 2011 - 09:31 Der er 1 kommentar

Download windows7 til mac problem.

Hej eksperter.

Jeg har fået en licens til at downloade windows7 fra microsofts hjemmeside. Mit problem er at jeg sidder med en macbook pro og jeg kan simpelthen ikke få startet downloadprocessen. Så snart jeg klikker download henter den en ca 400 kb fil ned som naturligvis ender på .exe. Den kan jeg intet gøre ved, den åbner bare en text fil med tegn. Hvordan får jeg startet downloadningen? Jeg skal jo bare ha den ned som en iso fil jeg kan brænde ud så jeg kan lægge det ind på min mac bagefter gennem vmware.

Håber i kan hjælpe.
Avatar billede KHHP Juniormester
23. september 2011 - 10:28 #1
Hent winebottler, og installer det. Så skulle downloadprogrammet virke. Grunden til at du har fået en .exe-fil er at Microsoft går ud fra at du har en Windows installation hvor du henter windows 7 ned på.
Link til winebottler: http://winebottler.kronenberg.org/
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester