Hvilket Mediacenter i mellemprisklassen kan anbefales?
Hej Eksperter Jeg er den glade ejer af en mediacenter pc (en ældre Medion), som jeg efterhånden har haft i 4 år og løbende har opgraderet. Men nu er jeg kommet dertil hvor jeg istedet overvejer at købe et nyt. Men hvilket skal jeg vælge?
Jeg har et par enkelte krav til det: - Det skal være lydsvagt (behøver ikke at være med passiv/dyr køling) - Digital coax-lydudgang - hdmi/dvi - lille kabinet eller "liggende" (som en gammeldags VHS-maskine) af hensyn til det møbel det skal stå i
Nogen der kan anbefale en god pc til et nyt mediacenter?
Nu skriver du media center, men skal den rent faktisk kunne optage TV eller radio eller bare vise et siganl fra en antenne?
Skal den kun bruges til at afspille lyd- og video-filer fra andre kilder, så er et mediacenter ikke nødvendigt. En mediaafspiller som f.eks. Popcorn Hour være bedre egnet.
Åhhh ja. Det glemte jeg at skrive. Den skal køre Windows 7.
Jeg har været ret glad for Windows Mediacenter og har det i resten af huset og optagelser, musik og film gemmes centralt på en NAS-server, hvilket virker fantastisk godt.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.