Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
#4 Den simple tyv og hæler vil nok bare kaste et nye OS på maskinen hvis man ikke kan komme ind uden at dreje på de rigtige nøgler.
#alle Hvis man lader døren stå på vid gab så indbyder man til at folk snuser rundt i ens stuff. Tvivler på man ikke lige ville kigge hvad der ligger! Er døren låst med kode så vil man måske bare droppe det da man sikkert (læs: Forhåbentlig) ikke kender ejer, og vil så forsøge at bruge maskinen med ny install af OS
Hvis jeg skulle sælge en computer på det sorte marked, ville jeg da nok forsøge at slette alle spor efter ejer, så det ikke kan spores tilbage til en selv.
Men hvis man vil ind, så er det ikke det store problem, og vil man sikre sig mod at andre kan læse med så skal man over i kryptering hvilket nok kun er nødvendigt hvis det er mega fortrolige oplysninger man har liggende.
Det kommer jo an på flere ting, adgangskode er som med anti virus software, nogle kan leve uden og andre er bare nødt til og have det..
Fordelen ved og have adgangskoden er at det kun er 1 selv der kan komme ind (Nemt, en kode kan altid fjernes)
Ulempen hvis man bare ikke gider og skulle indtaste kode hvergang man skal logge på, samt man ved det ikke er reel sikkerhed.. (Så derfor opbevarer man følsomme data på usb stick etc.. og skjuler dem)
Det er lidt et dilemma, fordi på den ene side gider man ikke indtaste password hver gang, og på den anden side, hvad nu hvis der var indbrud? Men ja som #7 så er det nok en god ide med opbevaring af vigtige filer på usb stik,
#6 Hvis du kan google, så har du den nødvendige viden ;) Hvis man vil sikre sig mod at andre snuser rundt, så er en omgang FDE vejen frem. F.eks Truecrypt eller bitlocker (hvor du ligeledes kan drage nytte af TPM).
#8 Du skal os huske på som #9 skriver, så er google en nem løsning til og finde værktøjer og så længe det er muligt, så er det med kodeord en omvej, især fordi pcen er ved dig hele tiden, hvis det havde været din bærbar så ville jeg anbefale dig programmet prey frem for kode..
#10 Bærbar kommer der en kode på det er indiskutabelt, jeg skal ikke risikere at jeg har den med et sted og glemmer den, og så kan vedkomne logge ind, det skal ikke ske.
#14 Den må du næsten have lov til lige at vende med dig selv en enkelt gang mere ;)
Synes godt om
Slettet bruger
14. januar 2012 - 16:10#16
man laver den som en bootbar cd og følger anvisningherne sværere er det ikke og ¨så er det paasword væk hvis du har password på bios tager man strømmen fra og fjerner batteriet i et par minutter
så let er det så hvis du gider bruge password skal det kun være på en bærbar
#18 Koder hjælper ikke, medmindre du krypterer hele maskinen, men så igen, så kan du miste koden, der kan ske en fejl og så er du lige vidt.. så længe du passer på den og evt smider prey på som er sporingssoftware så er du godt udrustet, mister du den, så skal du huske at tyven har god tid til og fjerne koder mm.. eller blot formatere hvis der er for høj "sikkerhed" eller bøvlet rettere sagt..
#22 Det kræver at række krav er opfyldt. Bla. at den kommer på nettet, ikke formateres osv.. Prey "ringer" hjem med din aktuelle eksterne IP, så det er kun ud fra den eksterne IP på det pågældende tidspunkt den kan spores. Men det er længere end hvis den slet ikke gør noget. Dog skal du lette lidt på din sølvpapirshat ;)
#22 Altså prey kan sættes op til og koble på nettet før du er logget på, men oddsne for at nogen giver en pc net adgang når de end ikke kan logge på den er minimal..
Hvis du vil passe på "dine filer" så hent truecrypt og lav en container fil og smid dem i den.. så kan folk logge på din bærbar, men stadig ikke få adgang til mere end hvad du tillader dem :)
Men hvis det alligevel er så nemt at komme uden om, så gider jeg ikke bruge kodeord på min stationær, så er det spild af tid og sidde og indtaste kodeord hver gang. Det er mere min bærbar som jeg er bekymret for. P.S det er en Lenovo.
#28 Jeg kan skam godt følge dig, men hvis din bærbar bliver stjålet regner du så med at et kodeord som vel og mærket bruges til kun og logge på brugeren skal holde folk væk fra dine data? Bios kodeord pårør kun bios ændringer og det kan altid knækkes, spørgsmålet er blot om personen der stjæler din bærbar har det korrekte værktøj.. og her snakker vi om sofrware som er frit tilgængeligt på nettet og ikke noget software der fortæller hvad det foretager sig til politiet..
Men det er os derfor jeg skriver prey + Truecrypt, prey kan hvis en person logger på et netværk (Prey kan os selv være opsøgende med trådløse, men det kan jo være en ulempe)
men at den sender 1 signal om hvor den er, det er nok til at politiet skal rykke ud til adressen og tjekke alt på den pågældende adresse igennem.. men du vil stadig have dine data i en fil som er krypteret enten med en kode eller en bestemt fil til og beskytte de mest følsomme data.. en kode kan dekrypteres, men en fil er sværer for der er langt flere muligheder på den front end på kodeordet :) samt det er nemmere for dig at huske at filen der ligger under C:/programmer/messenger/msn.exe er nøglen end at jso483ls-jd83 er koden.. og sådan vil en tyv os se på den..
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.