21. marts 2012 - 20:19Der er
26 kommentarer og 1 løsning
automatisk installere af windows og programmer
hej kan man lave en automatisk installation af windows og programmer ???? og kan man Rediger i installationen og fjerne og lekke nye programmer ind ???
1) ja - det har alle maskiner i dag (de bliver født med en del skrammel, som du så kan bruge tid på at fjerne - og der sidder ikke en kineser og kører det ind på den enkelte maskine) 2) ja - fx kan du tilføje nye rettelser til windows (sp1, sp2 osv)
Jeg vil dog opfordre dig til i stedet for at lave en klon af dit system over på en harddisk som er på størrelse med dit system harddisk.. Det kan gøres med programmet Clonezilla som er gratis og nemt :)
og sådan en kloning tager ikke særlig mange minutter sammenlignet med en installation af windows ;)
Synes godt om
Slettet bruger
21. marts 2012 - 20:49#4
jeg har en netbook som går meget tit ned så vil jeg så gen installere windows og programmer så vil jeg gerne kunne installere af windows og programmer med et klik med F12 vil pxe og jeg vil også gerne kunne fjerne og installere nye programmer i server (som skal ligge ind i min pxe server :-)
#4 Så vil jeg helt klart anbefale dig at nøjes med og lave en klon :) Men jeg vil råde dig til evt flere, man kan med clonezilla lave imagefiler (Jeg ved dog ikke lige hvordan funktionen helt fungerer) og der kan forekomme fejl, har oplevet 1 fejl, men det blev ordnet med et mbrfix som kan gøres via windows xp installation cd (XP er det system jeg kører med, så derfor kan jeg give det som ekstra viden hvis det nu er du vælger følgende løsning)
Ellers skal du lave en windows installation, lave en batch fil som kører installation af programmerne og så kan du egentligt altid til og fra vælge, men hvordan den batch fil skal se ud kan jeg ikke huske.. (Har set flere version på nettet fungere på den måde)
#7 Nej, CLonezilla er blot er gratis HDD kloningssoftware, men du kan jo fx smide programmer på anden hdd og så lave et script der kan resten?
Jeg kom faktisk lige til og tænke på følgende -> ninite.com
Eneste problem er at den gør det ud fra en liste som man vidst ikke sådan selv lige kan redigere, ud over at tilføje/fjerne programmer fra listen.. men det er os blot for at vise dig alternativer :)
Den værste del af et system (Efter min mening) er formateringen og den del med og aktivere samt hente opdateringer og de "faste programmer" man bruger.. derfor bruger jeg clonezilla :)
Synes godt om
Slettet bruger
22. marts 2012 - 20:02#10
jeg fandt nåde sim hed Total Backup Recovery Advanced Server
#12 Der er givet gratis løsninger og jeg opfordrer ikke til brug af ulovlig software, du skal tænke på at der er folk der har arbejdet meget for at få det til og virke..
Men blot lige for at høre, hvorfor SKAL du kunne redigere i programmerne mm? Hvorfor ikke bare installere xp på en maskine, smide drivere på og hente opdateringer og de mest basis programmer som du ALTID bruger og så lave en klon og så opdatere den 1 gang pr mdr ca..? (Og skal det bruges til samme pc eller forskellige?)
#14 img filen skal du "udpakke" på en tom hdd og så burde du kunne tage dne derfra, hvordan det gøres ved jeg ikke, men funktionen burde være i programmet..
Nej jeg tror ikke du kan nøjes med og smide .img filen over på en dhd og så få den til og boot op på den.. det finder jeg meget "umuligt". Ud over det så synes jeg du skal finde dig i at ting tager tid og tid kræver at man lærer, når du lærer og gøre tingene så går det hurtigere..
Mit råd er stadig Clonezilla og så lave en backup (Jeg ved dog ikke hvordan man lige får en .img udpakket igen (Har ikke lige arbejdet så meget på den front))
Synes godt om
Slettet bruger
25. marts 2012 - 17:54#16
jeg har lavet en backup dem Macrium/Reflect og backup filen hedder (.mrimg) og jeg har converter den til vhd så jeg skal ha en bootdisk til vhd så jeg kan boot via den :-) har Macrium/Reflect ikke en bootdisk ???
#16 Vil du køre filen via et andet windows system eller vil du smide filen + "bootdisken" på en tom hdd og smække i en pc?
(Hvis det skal køre i en nuværnede kørende pc så kan du, men så vidt jeg ved af kan du ikke smide backup + følgende boot disk på en tom hdd og køre som et system den vej.. (Men det er som skrevet os kun af hvad jeg ved af)
Synes godt om
Slettet bruger
25. marts 2012 - 18:47#18
min backup fil tybe er mrimg fil og jeg har converter dentil HVD fil :-) hvordan boter jeg den ??? jeg skal ha en program som kan boote op på computer i bius og finde hvd filen så jeg kan fårset med at boot :-)
#22 Så vil jeg påstå at du enten skal sætte harddisken til en anden pc og overføre fra den eller os så skal du boote op i programmet (Sådan som Clonezilla) gør og så have 1 hdd som backup skal kopieres over på og 1 hvor på backuppen ligger på..
Definer lige indlæse? Vil du side vhd filen over på en tom harddisk og så smække i en pc og så boote op på filen?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.