16. april 2012 - 14:47Der er
19 kommentarer og 1 løsning
php og javascript?
Hej
Det er sådan at jeg kan en god del php og jeg synes jeg har læret det som jeg skal/kan bruge til noget godt men det kan godt være at jeg skal bygge videre på det men jeg ved bare ikke lige helt hvad det skulle være??
men jeg tænker dog lide på at lærer lidt javascript eller jquery, eller skal jeg bare holde mig til php så jeg kun skal tænke på det. :) jeg synes selv at jeg er okay god til php men dog kan det godt være at jeg lave nogle små fejl her og der men sådan er det da. men jeg kan ikke rigtigt bestemme omkring det men hvad synes du at jeg skal gøre ??
Min holdning er, at man er nødt til også at have styr på javascript / jQuery, da man sjældent kommer uden om disse, når man skal lave nogle fornuftige løsninger.
Okay;) det er bare fordi jeg er kommet der til hvor jeg kan finde ud af meget med database men som sagt man lærer hele tiden nyt noget men ved ikke hvad det skulle være. :)
Jeg overvejr at lave en blog min helt anden fra starten men ved ikke om jeg gider det fordi det jeg synes det virker meget nemt og lidt, vil gerne op og lærer noget mere så tænke lærer hinanden at lærer :)
Jeg forstår dig godt, men problemet ved at kaste sig ud i mange forskellige programmeringssprog/teknologier er, at man nok aldrig kommer mestre dem til fulde. Jeg startede selv i sin tid med VB ver. 2, begyndte lidt C++, siden ASP med VB script og da .NET kom begyndte jeg at koge over med at forsøge at få styr på alt hvad man kunne med de forskellige sprog i .NET platformen. Siden blev jeg klogere og beskæftiger mig nu udelukkende med MySQL, PHP, javascript / jQuery + selvfølgelig CSS/HTML og XML. Dette har nu været min base de sidste 4-5 år selv om jeg ind i mellem har lavet lidt i den classic ASP. Så i bund og grund handler det om at finde sit stå sted og så ikke bare blive god, men at blive en sand mester. Dermed ikke sagt, at er ikke noget i vejen for, at man snuser til andre teknologier, for det kunne da være, at er der er nogle udfordringer som er sjovere at tage fat i.
Hmmm..., det er et stort spørgsmål. Det afhænger helt og holdent af dit niveau. Men en af de ting jeg selv startede med at lave til mig selv er et system til min digitale fotosamling og indskannede billeder fra diverse foto albums i familien, hvor dels EXIF data på billederne bliver vist, men også hvor der er mulighed for at tilføje generelle data, som f.eks. en lille historie, tid, sted, personer på billederne, årstal, diverse tags til søgning og alt hvad der nu ellers kan være med til at gøre en billede samling sjov og spændende. Jeg ved godt at der findes OpenSource løsninger som CopperMine og Gallery 2, men jeg syntes ikke de matchede mit behov.
du bør absolut sætter dig ind i JS (nærmest et must), afh client side validering, men også hvis du senere skal bruge/forstå AJAX under JS bør du sætte din ind i DOM, XML, JSON, og hvis du syntes du mangler udfordringer kan du kigge på regulære udtryk
JS er et udemærket suplemangt til PHP, hvis vi tager udgangs punkt i bruger validering af indput, så laver du den første validering clientside med JS (tomme felter, overholdes formater, osv), således at en form ikke sendes til serveren for disse felter er udfyldt. du skal dog være opmærksom på at JS kan slåes fra / manipuleres, så du SKAL lave validering serverside (PHP) også. fordelen ved validering client side er at du ikke belaster din webserver
validering: JS for brugerens skyld PHP for din sikkerheds skyld
Ja okay men Ronols Synes du at jeg skal prøve lærer javascript så jeg kan blive god til det så kan jeg bygge php og js sammen til at lave noget fedt sammen eller hvad??
Du kender mig snart meget godt så du ved jo også meget hvor php jeg overhovedet kan :)
>Synes du at jeg skal prøve lærer javascript så jeg kan blive god til det Ja, hvis du vil noget seriøst med web så er du tvunget til det. og i disse web 2.0 tider skal du også forstå AJAX, hvilke kræver rimelig kendskab til JS, HTML, CSS, serverside sprog (her PHP) så start med at lave en formvalidering, og udvid derefter.
altså seriøst og seriøst jeg har drop ud af uddannelse til at kunne lave hjemmeside da jeg synes det var ikke lige mig men jeg har rimelig godt kendeskab til html css og css3 og php, dog skal jeg bare starte på at lærer js :) glæder mig :D
jeg har læse ind på wc3school det her kan jeg personligt godt lide :D
JavaScript kan bruges til at validere data - Et JavaScript kan bruges til at validere formulardata, før det sendes til en server. Dette sparer serveren fra ekstra behandling
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.