07. maj 2012 - 14:41Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Navision 5.0 Sp1 Installation
Hej Alle
Jeg vil hører om nogen ved om mst-fil til Navision 5.0 sp1 msi-installeren kan indeholde information om hvilken sql-server og database klienten skal forbinde til. Altså sådan at brugere er fri for at indtaste dette hvis og når de får en ny installeret pc.
Jeg bruger Wise Package studio 7.3 til at lave mst-filer. Men jeg kan ikke finde den korrekt setting. Håber i kan hjælpe mvh Frederick
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Klients opsætning af server (og meget andet) er placeret i filen fin.zup. Måske kan du danne en 'standard' fin.zup file og installere den sammen med klienten.
Ok Super tak for svaret. Men jeg kan se hos mine brugere at filen fin.zup gemmer sig i deres profil - profil\Application Data\fin.zup eller retter sagt %currentuser%\Application Data\. Er der mulighed for at få Navision til at kigge i All Users\Application Data\ efter fin.zup filen?
Med kommandolinie parameteren ID= kan der vælges hvorfra fin.zup filen skal læses. f.eks.; fin.exe ID=H:\bruger.zup
(Jeg kan ikke huske om zup er deafault eller skal angives) Du bør ikke benytte samme zup file for flere brugere, da druger opsætning også gemmes i zup filen,
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.