Avatar billede fhansen82 Mester
10. maj 2012 - 20:42 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Lås mappe for skrivning for WMP

Det kan tilsyneladende ikke lade sig gøre helt, at slippe for at WMP selv opretter album art, hvilket er skide irriterende. Nu prøver jeg på en anden måde, men har brug for lidt hjælp. Jeg vil gerne låse en bestemt mappe, således det IKKE er muligt at skrive til mappen. Altså der ikke kan tilføjes nye filer i mappen. Kan det lade sig gøre som std. i Windows, eller kræver det 3. parts program? Eller kan det klares via gruppepolitik? Det skal kun gælde for WMP, altså ikke for brugerne. Jeg vil låse WMÅ ude fra den mappe hvor i jeg har min musik, samt den mappe hvor i WMP opbevarer album art.

Kan det lade sig gøre?

Indtil videre har jeg prøvet, at skrivebeskytte mappen, men dette forhindrer ikke tilføjelse af filer i mappen (WMP's mappe).
Jeg har også prøvet at afvise skrive-/læserettigheder for SYSTEM gældende for mappen (WMP's mappe).
Jeg har prøvet, at slette alt album art fra de to mapper, samt slette slettede filer i Papirkurv. WMP bliver ved, at oprette et sort album art, som bliver tildelt alle mine filer. Jeg er bare interesseret i at WMP's originale album art, hvor der vises en node, skal vises på alle mine filer. Det er IKKE nok, at album art visning fjernes i selve WMP. Det skal ikke eksistere. Det skal ikke overføres til medieafspillere osv.

Hvis der er nogen derude som kender tricket til, at løse problemet, også evt. på en anden måde, så vil jeg rigtig gerne lære det at kende. Er træt af at WMP bestemmer over mig og ikke omvendt.
Avatar billede 220661 Ekspert
10. maj 2012 - 20:59 #1
Avatar billede fhansen82 Mester
10. maj 2012 - 21:39 #2
#1
Omhandler præcis mit problem. Dog er der desværre ingen endegyldig løsning. Jeg har i forvejen spærret for WMP adgang i min firewall, og som der også bliver skrevet, løser dette desværre ikke problemet. Emnet er desværre blevet lukket, hvilket jeg ikke forstår, da det stadig var aktivt. Det jeg præcist ønsker, er faktisk det samme, som trådstarter i linket også ønsker; WMP skal lade være med at oprette noget som helst. Det skal bare dø :O)

Elsker brugerfladen og funktionerne i WMP. Vil bare så gerne det "problem" til livs. Har søgt utallige steder på nettet, men ingen (i blandt det materiale jeg har læst), har kunnet komme med en løsning.
Avatar billede 220661 Ekspert
10. maj 2012 - 21:45 #3
Personligt kan jeg bedre lide Winamp. Bruger kun Mediaplayer for at opdatere min DRM Licens til TDC.
Avatar billede Wally1973 Praktikant
11. maj 2012 - 00:13 #4
Hvis du siger at WMP ikke skal gå på nettet og hente media informationer, så kommer der heller ikke noget album art.
Avatar billede fhansen82 Mester
11. maj 2012 - 13:35 #5
#4: Prøv at læse det link220661 har smidt tidligere. Jeg er bestemt ikke den eneste der døjer med det problem.
Avatar billede 220661 Ekspert
11. maj 2012 - 13:51 #6
I min mediaplayer (nr 11) har jeg deaktiveret at den ikke må hente mediaoplysninger i indstillinger-beskyttelse af personlige oplysninger og under bibliotek.
Kan ikke umiddelbart se om der skulle være andre steder man kan deaktivere?
Avatar billede fhansen82 Mester
11. maj 2012 - 14:53 #7
Har gjort præcis det samme. Og har spærret for internetadgang for WMP via mit virus software Firewall (McAfee).
Avatar billede fhansen82 Mester
09. juli 2012 - 08:12 #8
Lukker. Fandt ikke svar.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester