Avatar billede Slettet bruger
10. juni 2012 - 19:46 Der er 2 kommentarer og
2 løsninger

Mangler DR1/TV2 og lignende med Yousee på TV-kort?

Hej.

Jeg er netop flyttet, og har i den sammenhæng fået Yousee i stedet for Stofa. Nu har jeg prøvet hele dagen at scanne efter alle kanaler i DVB Viewer og Terratec's egen software. Det lykkedes mig dog kun at finde Kanal6, TV2Sport, CNN og den slags kanaler - både med og uden HD. Men jeg kan ikke finde DR1, TV2 og den slags kanaler. Jeg scanner med Symbolrate på 6875 og QAM64 som opgivet hos Yousee, men igen uden held.

Jeg har også prøvet eksempelvis at søge præcist på frekvensen for DR1 opgivet her:

http://yousee.dk/I_foreningen_og_virksomheden/Produkter/YouSee_kabeltv/~/media/pdf/Foreninger%20og%20Erhverv/Kanaloversigter%202012/B200_hs_19_12.ashx

Uden held. Hvad kan jeg gøre anderledes? Det er et Terratec H7 på Windows 7 64-bit.
Avatar billede tjens Nybegynder
10. juni 2012 - 23:12 #1
Jeg har yousee og terratec H7 og bor på midtfyn.
Kanalerne du ser via dit link er til analog og ikke DVB-C.
Det er ret irriterende at yousee ikke oplyser de digitale kanalers frekvenser.

Jeg har signal på 247 255 386 394 442 498 514 530 538 554 562 570 578 594 602 618 626 690

Jeg har scannet med 8000 i interval.
Avatar billede Slettet bruger
11. juni 2012 - 06:30 #2
Hej igen. Mange tak for dit svar. Det gik også op for mig senere at der ikke var opgivet frekvenser på de digitale kanaler, hvilket jo er dybt åndsvagt.

Det viste sig, at ved at installere den nyeste version af DVB Viewer, for efterfølgende at bruge deres yousee scan, så fandt den endelig alle kanaler. Så problemet er løst.

Tak for din tid dog, smid et svar. :)
Avatar billede tjens Nybegynder
11. juni 2012 - 21:45 #3
Hermed et svar.

Gider du give et link til DVB Viewer download?
Den version jeg har kan slet ikke starte op (på en nyinstalleret Windows 7)
Avatar billede Slettet bruger
11. juni 2012 - 21:50 #4
Det er bare den nyeste på den officielle hjemmeside jeg har hentet - dog kun demoen.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester