13. juni 2012 - 13:18Der er
8 kommentarer og 1 løsning
Funktionen: Tæl.hvis i Excel
Hej
Jeg forsøger at lægge i alt 43 stk. Tæl.hvis ind i en Excel-celle, og får følgende fejltekst: "Den angivne formel kan ikke indtastes, fordi den indeholder flere værdier, referencer og/eller navne, end der tillades i det aktuelle format".
Jeg tror, der er tale om et af følgende 3 problemer:
1.Jeg har tastet forkert (det har jeg selvfølgelig tjekket flere gange, men jeg kan ikke 100% udelukke det)
2. jeg har indtastet flere tegn, end der kan være i cellen - men jeg kender ikke størrelsen på en evt. begrænsning.
3. Der er et max. på antallet af Tæl.hvis'er pr. celle - det max. kender jeg heller ikke. Jeg har tidl. brugt ca. 30 tæl.hvis'er i den samme celle.
Er der nogen, der kan hjælpe mig videre, og som evt. har haft sammen problemstilling?
Hej tak for hjælpen begge to. Filtypen er ok, og fordi jeg blev bekræftet i, at der kunne være flere end 43 funktionsniveauer, lykkedes det mig at finde fejlen. ae03 kan du sende mig et svar, så jeg kan give dig pointene.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.