Avatar billede Simonlisberg Nybegynder
24. oktober 2012 - 11:53 Der er 1 kommentar

alienware bærbar

Hej alle eksperter

Jeg ligger inde med en alienware m11x (r1), men jeg har opdateret min driver på den - hvilket har resulteret i at jeg ikke kan skifte imellem grafikkort (imellem det indbygget og mit geforce).

HAr kunne google mig frem til at det er et reelt problem, men jeg har ikke kunne finde en løsning der virker.

Nogle herinde som har haft samme problem, og måske en løsning?
Avatar billede DellLytter Nybegynder
24. oktober 2012 - 12:28 #1
Hej

I din maskine er der en teknologi, kaldet Nvidia Optimus. Det er en strømbesparende feature, der gør det muligt at skifte mellem grafik-kortene.

Gå ind i Nvidia Control Panel -> Manage 3D settings. Her kan du bestemme hvilke programmer, der skal starte dit Geforce kort.

Under "Global tab" er der en mulighed der hedder "High Perfomance". Når denne slås til, vil det altid være dit Nvidia kort der bruges.

Håber det hjælper.

//Karina
#IWork4Dell
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester