Det kommer helt af sig selv. Når du booter maskinen fra din Win8-DVD og installere den på den tomme disk, lægger den en boot-selector på den nuværende primære. Når du så starter op, får du valget imellem "Den tidligere version af Windows" og "Windows 8". Helt enkelt!
Så har du vel enten ikke bootet fra DVD'en eller installeret til en tom HDD? Jeg har netop løbet samme proces igennem helt uden problemer og ender lige så fint op med en boot-menu. Setup'et her var en Lenovo T60 med en 90GB HDD, udlagt i to partitioner med WinXP på den første partition (30GB). Maskinen blev derefter bootet op på DVD'en og installationen gennemløbet som next-next-next (naturligvis kun med den afvigelse, at den skulle installere til den tomme partition).
Jeg har bootet fra DVD'en - men som jeg har skrevet i min indledende tekst....! " Jeg win 7 og har købt win8 - jeg har 2 diske i min computer kan jeg have et styresystem på hver i givet fald hvordan svitser jeg så mellem de 2 "
Det eneste, jeg lige umiddelbart kan se gå galt, er da hvis du vælger "opgrader" i stedet for at installere fra bunden? Den Win8, du har købt er vel så opgraderingsversionen til de 2-300kr?
Det kan jo afvige lidt fra BIOS til BIOS, men godt, du fik en brugbar løsning. Det undrer mig da stadig lidt, at den ikke får oprettet din boot-selector rigtigt - det kørte helt begivenhedsløst her.
Ach - nu blev det så en kommentar.... jeg ER vist allerede gået på weekend!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.