29. oktober 2012 - 19:27Der er
5 kommentarer og 1 løsning
sæt makrosikkerhed til lav, hver gang regneark åbnes
Jeg har et skema, med makroer, som forskellige afdelinger på min arbejdsplads skal kunne anvende.
Min tanke er at indspille en makro, som automatisk sætter sikkerheden til lav, hver gang regnearket åbnes, sådan at brugerne på afdelingerne ikke selv manuelt skal sætte sikkerheden til lav, hver gang de anvender filen. Dette har nemlig givet lidt problemer, da brugerne på afdelingerne ikke har den helt store Excel kendskab.
jeg bruger selv Excel 2010, de fleste af afdeligerne bruger 2003.
Jeg har lavet en rulleliste med et ActiveX object sådan at personer på de forskellige afdelinger kan vælge en produktkategori i forbindelse med vareoprettelser og så de samtidig kan søge i rullelisten alfabetisk på første bogstav. Så det er årsagen til, at jeg anvender makroer. Problemet efterfølgende har dog været at brugerne - som generelt ikke har den store kundskab til Excel - har svært ved at activerer makroer, når de skal bruge filen.
Det hele kører på et internt netværk, så sikkerheden betyder ikke det helt store. I det her tilfælde er det faktisk lidt problemet:-)
Så søger en løsning, hvor brugerne slipper for at tage stillig til sikkerheden
Hvis makroen er signeret og certifikatet ligger på maskinen som åbner den, skal brugeren ikke tage stilling til noget, og du kan køre med højeste sikkerhed.
Der er rigtig mange brugere og computere - potentielt et par hundrede, så hvis brugerne skal installere en signatur før de kan bruge filen, så bliver jeg ikke populær:-)Arbejdspladsen er et sygehus og udfyldelsen af vareskema er ikke noget de må bruge meget tid på. Så skal signaturen installeres central, men det kunne jeg selvfølge undersøge. Dog det ville være næmmere hvis det var muligt at "slå sikkerheden" fra direkte i Excelfilen.
lukker indlægget - har til info ikke fundet en løsning på problemet
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.