21. november 2012 - 12:53
Der er
2 kommentarer og 1 løsning
jvmi, stakke og c til asemblervode
Hejsa. Jeg er igang med et kursus, hvor vi skal transformere C til bytecode. Er der nogle som kender et sted med nogle gode forklaringer, tutorials eller videoer omkring dette emne? Altså hvordan man fx transformerer: int gcd(int x, int y){ while( x!= y){ til .args .define x=1 .define y=2 iload x ireturn // return x; while iload x iload y if_icpeq end_while // (x != y) osv :-) Med Venlig Hilsen Mads
Annonceindlæg fra Trustworks
Tillid i en Zero-Trust verden
Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.
Slettet bruger
23. november 2012 - 02:58
#1
det du skal gøre er at skrive nøjagtigt det samme kode i maskinkode (assembler), og så kan du dumpe dette program som hex. ? tror jeg da nok, ellers ved jeg efter 30 år ikke hvad bytekode er :)