Avatar billede Slettet bruger
22. november 2012 - 14:56 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Skype

Hej, jeg vil gerne have hjælp til et problem med skype. Jeg har installeret skype og det virkede fint i går. Men i dag virker mit webcam og mikrofon ikke, eller virker hver i sær, men ikke på samme tid.

Problemet er at både mikrofon, webcam og lyd kun virker engang imellem, og sjældent på samme tid. Jeg tror ikke det er drivere der mangler da det har virket, og jeg har prøvet at afinstallere skype og installere det igen?

Mvh.
Avatar billede tintir Nybegynder
22. november 2012 - 15:05 #1
Prøv at se om den har installeret driverne til din mic ordenligt.
Du kan gå ind på instillinger, og prøve at ændre noget derinde.
Du kan eks. klikke på skype, og gå ind på privatliv, og så kommer instillingerne. Derinde skal du gå ind under generalt, og ind under lyd osv.
Håber det hjælper.
Avatar billede Slettet bruger
22. november 2012 - 15:27 #2
Er det kun Skype, eller er det generalt på computeren.

https://support.skype.com/en/category/CALL_QUALITY/
Avatar billede Slettet bruger
22. november 2012 - 16:54 #3
Jeg ved ikke om det er generelt, jeg bruger kun mikrofon og kamera til skype.

Jeg har været inde i indstillinger, og jeg kan som regel godt løse lydproblemerne derinde fra, men så er det webcam der ikke virker. Når jeg genstartet computeren virker webcamp men ingen lyd fra mikrofonen. 

Når jeg går ned i lydstyrke (panelet under det meste af skærmen) ind under mixer/enhed, så er det kun en gang imellem at skype ikonet kommer. Ellers vises kun lydstyrke/ windows-lyde/ Morzilla osv. 

Er der nogen knapper på selve computeren hvor man evt. kan slå webcam og mikrofon til og fra? Ellers må jeg i sidste ende geninstallere eller købe webcam seperat:(
Avatar billede Slettet bruger
22. november 2012 - 17:25 #4
Nu har jeg i øvrigt fået en besked om at der er et problem med lyden? Men mine højtalere virker i hvert fald fint:)
Avatar billede tintir Nybegynder
23. november 2012 - 09:59 #5
Du kan jo gå ind under hjælp, og prøve at se om løsningen er derinde?
Avatar billede Slettet bruger
23. november 2012 - 17:37 #6
Ja, det prøver jeg. Det er mærkelige er dog at det virker en gang imellem.
Avatar billede Slettet bruger
24. november 2012 - 08:13 #7
Tak alle
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester