Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.
Slettet bruger
16. december 2012 - 02:37#1
Vil det sige, at hvis du tager musen fra, kan du godt boote???
Synes godt om
Slettet bruger
16. december 2012 - 02:54#2
Vil det sige, at hvis du tager musen fra, kan du godt boote? Man skal ikke i bios for at regulere en mus, men der hører vel en driver til en så speciel mus, og den skal selvfølgelig installeres.
@Gammelmand, musen er installeret og driversoftwaren er fuldopdateret, den har mulighed for at være med direkte ledning og trådløs, den fungere som den skal i Windows 7 i begge tilstande. Problemet ligger i at computeren ikke vil boote hvis det er lader/modtageren der er tilsluttet, men computeren booter helt normalt hvis ledningen går direkte til musen.
@treatmenice, Musen fungere som beskrevet ovenover, computeren kan også boote med anden mus og tastatur, jeg har dog ikke prøvet med en anden trådløs mus, da jeg ikke har sådan en. mht dit link så er min BIOS sat op som beskrevet der.
@Xp professional, min boot rækkefølge er HDD0, CD-ROM/DVD, Floppy.
Jeg oplevede det engang med en bærbar fra HP. Den kunne kun komme forbi bios-opstart hvis: 1) usb legacy fra slået fra i bios 2) der ikke var tilkoblet en trådløs mus.
Det hele hjalp med en bios-opgradering :)
Synes godt om
Slettet bruger
16. december 2012 - 13:26#14
Som du beskriver det, lyder det som du er gået fra win7 til win8, med den musse driver version, som hører til win7. Det kan muligvis være årsågen? Jeg går ud fra at at "lader/modtageren" er noget i retning af Logitech sender/modtager USB enhed.
hvilken bios version valgte du bare for anskuelighedens skyld og for at andre måske kan bruge det jeg lægger et svar du kan acceptere eller hvad du vil ok
Jeg valgte den nyeste ikke beta BIOS, Version F9. Tak for hjælpen. :-)
Synes godt om
Slettet bruger
16. december 2012 - 16:27#18
i lige måde
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.