Min macbook pro model A1226 er de sidste par dage begyndt og gå ud engang imellem. Derfor prøvede jeg idag at nulstille SMC. Men efter jeg har gjort det vil den slet ikke tænde. Når jeg holder tænd knappen nede siger den en klik lyd. Men tænder ikke. Batteriet er der strøm på og når jeg sidder opladeren i lader den også.
Er der nogen der har en ide om hvad jeg kan gøre eller hvad der kan være galt?
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Denne model har en fejl på grafikkortet (Nvidia) og det forklarer de første problemer du nævnet men den fejl du beskriver skyldes udfra min erfaring defekt ram bus = defekt Logicboard. For at bekræfte dette skal du åben ram døren (3 flade skruer lige over batteriet) og udtag begge ram klodser, tænd maskinen igen, nu skulle den kunne hold på strømmen og muligvis blinke ved indikation lys + bip lyd. Sluk maskinen og sæt en af klodserne tilbage i maskinen og start igen, nu burde den ikke kunne hold på strømmen igen og det skyldes desværre defekt ram bus/logicboard.
Jeg mener ikke at det er ram klods der fejler men mere ram busen, dvs. fejlen ligger på selve logicboard/motherboard og dermed kan ikke betale sig at reparerer pga. maskinens ælder, det er desværre den dyreste del i maskinen..
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.