27. maj 2013 - 19:29Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Hvordan opretter jeg en ny administrator bruger konto i windows 7?
Jeg skal have oprettet en ny administrator konto i windows 7 på min laptop. Jeg har problemer med at få installeret adobe creative suite på min eksisterende brugerprofil, og efter at have været online med adobe support i 1 time er jeg blevet bedt om at finde ud af, hvordan jeg opretter en ny bruger, så adobe via denne konto kan installere programmerne. Hvem kan hjælpe mig med, hvordan jeg gør det?
Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.
Det har jeg prøvet, men jeg kan ikke få lov til at oprette en ny bruger, da jeg ikke har oprettet brugernavnet under domænet. Jeg skal både oprette et brugernavn og skrive et domæne. Men hvor administrerer jeg domænet?
"Hvis computeren står i et netværk tilknyttet et domæne, må nye brugere oprettes af administratoren på netværket." Det lader til, at denne computer har været tilknyttet et netværk og et domæne - men det er den ikke længere. Hvordan retter jeg det?
Tag et kig og se om du ikke kan ændre det inde under:
Start -> Computer -> Systemegenskaber
Rul ned til området hvor der står "Computernavn, domæne og arbejdsgruppeindstillinger"
Ud for Computernavn skulle der så (udover din computers navn) være et link med "skift indstillinger".
Klik på knappen "Skift" og se om du ikke kan vælge at computeren ikke skal være medlem af noget domæne men en arbejdsgruppe. Kald den f.eks. "WORKGROUP" - navnet er dog underordnet
Når et indlæg løste problemet, er det ikke meningen du selv skal lægge et svar og tage pointene. I stedet for beder du vedkommende om at lægge et svar, så du kan tildele point til denne.
Kommer du så alligevel til at tage pointene selv, skal du oprette et nyt spørgsmål, henvise hertil og bede hjælper om at afgive et svar. Skriv også gerne et link til det nye spørgsmål i denne tråd.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.