Avatar billede Slettet bruger
29. maj 2013 - 18:44 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Windows 7 fryser - SSD forsvinder i BIOS

I dag opførte min PC sig underligt.
Windows 7 frøs pludselig, og jeg var nødt til at reboote. Her viste det sig at BIOS ikke fandt min SSD-disk. Jeg slukkede helt og startede op igen, her fandt BIOS så min SSD-disk. Windows startede op normalt igen. Men lige så snart jeg startede eller ville installere et program frøs Windows igen. Samme procedure igen, og Windows kørte igen, men frøs lige snart jeg satte den til at arbejde. Jeg har en mistanke om det kan være RAM'ene eller disken der ikke virker godt.
Er der nogen derude der har erfaring med dette ? findes der et program hvor jeg kan tjekke mine RAM ?
Avatar billede 220661 Ekspert
29. maj 2013 - 18:47 #1
Memtest86 kan tjekke ram for dig:
http://www.memtest86.com/download.htm
Avatar billede Slettet bruger
29. maj 2013 - 18:58 #2
Hvis memtest ikke finder fejl, så prøv at se på HDD med Harddisk sentinel - du behøver ikke at købe programmet: http://www.hdsentinel.com/download.php
Avatar billede NielsErikK Juniormester
29. maj 2013 - 21:35 #3
Hvilken SSD??

Det lyder som et velkendt problem der hidrører SSD firmware og/eller SSD controller.

AHCI er vel sat til i BIOS og mindst 20 % af disken fri.
Avatar billede Blandy Praktikant
30. maj 2013 - 15:13 #4
Havde et problem der mindede meget om det du beskriver. Jeg opgraderede firmwaren på min OCZ agility og siden da var problemet væk.
Avatar billede NielsErikK Juniormester
31. maj 2013 - 15:49 #5
Ja alle OCZ diskene har det problem... såfremt de ikke har fået upgradet Firmware (kører på den gamle version), det relatere som sagt til controlleren.

Jeg ville blot sikre mig det var en disk med det kendte problem, før jeg sendte opretter mod Firmware upgrade.  :-)
Avatar billede Slettet bruger
31. maj 2013 - 17:13 #6
det er en OCZ agility 3 disk. Har lige upgradet firmware, og håber nu på at den ikke driller mere
Avatar billede Slettet bruger
01. juni 2013 - 19:53 #7
Indtil videre går det fint. Hvor har du (NielsErikK) fra at 20 % skal være fri. Har ikke hørt om det før ?
Avatar billede Slettet bruger
26. oktober 2013 - 10:50 #8
self service
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester