05. juni 2013 - 20:05Der er
8 kommentarer og 1 løsning
Kan ikke afinstallere program
Der er et program preinstalleret på min PC der hedder Power dvd, jeg har prøvet at ville afinstallere det, først normalt, dernæst med Revo-unistaller, uden held. Jeg får bare nogen vinduer op, hvor der meddeles at maskinen prøver at installere. På et tidspunkt var 63 vinduer blevet åbnet, så var jeg nødt til at lukke for maskinen. Har prøvet at se om jeg kunne finde programmet i reg.databasen, men uden held.
Når jeg prøver at afinstallere får jeg muligheden for at afinstallere:
CyberlinkPower2go og Cyberlink Powerproducer 5.5. - når jeg så prøver at afinstallere disse går det galt.
det er så ccleaner, der fanger tabte links. Hvis du fx starter med at slette mappen med programmet - så vil ccleaner fjerne kald til stumper, der lå der.
find og slet mappe C:\Program Files (x86)\CyberLink\PowerDVD... efter DVD er et versionsnummer, fx PowerDVD10\ og så C:\Users\[dit brugernavn]\AppData\Local\Cyberlink\PowerDVD... C:\Users\[dit brugernavn]\AppData\Roaming\CyberLink
Tak for din hjælp Claes57 - kørte fra fejlsikret tilstand med hjælp fra cccleaner, glary utilyties og revo, så nu tror jeg den crapware er fjernet. Pointene er dine værsgo at svare :-)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.