Hej jeg ville bare lige spørge om der nogen som ved om man kan sætte sin computer til at oplade når den kommer ned på 20% og hvis den kommer op på 100% stopper den osv. Nogen som ved om man kan det? Du for 60 points for det
Du bliver nødt til at være mere specifik end bare producent. Hvad er modelnummeret på din Samsung? Det står sædvanligvis på et klistermærke på undersiden af maskinen.
Det ser desværre ikke ud til at Samsung har udgivet noget, som understøtter sådan en kontrol at opladningen.
Men hvis du nogensinde skulle finde en måde at gøre det på, så vil jeg hellere anbefale at du oplader til omkring 60%, også lader batteriet være opladt deromkring. Lithium batterier kan sagtens tåle klat-opladning, det er en af deres store styrker, men det tager dog stadig noget skade, hvis det bliver opvarmet. Og varmt bliver det netop oppe omkring de 100%.
Så at holde den omkring de 60% vil forbedre levetiden på lithium batterier.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.