Avatar billede Blandy Praktikant
29. oktober 2013 - 09:59 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

MS image med updatering mm

Nogen der har erfaringer med at kunne hente windows updated til windows 7 på en eller anden vis? Ville gerne have lavet et komplet image min private windows 7, hvor der er implementeret alle de nyeste updates fra MS.

Men WSUS server er ikke lige en mulighed. Nogen der har erfaringer med et alternativ?
Avatar billede chalde Seniormester
29. oktober 2013 - 10:19 #1
Hvis det skal være for at installere: http://www.techngaming.com/home/guide/tips/build-a-windows-7-sp1-slipstream-setup-disc-with-all-the-updates-r832

Ellers findes der mange værktøjer til at lave images. Prøv evt. at søge her på eksperten, der ligger en del tråde om det.
Avatar billede Blandy Praktikant
29. oktober 2013 - 10:32 #2
at lave images er ikke noget problem, der er mere så jeg kan få updateringe ned offline, til at smide i imaged.
Avatar billede chalde Seniormester
29. oktober 2013 - 10:52 #3
#2 Kig i linket.
Avatar billede Blandy Praktikant
29. oktober 2013 - 11:11 #4
jeg prøver den windows update downloader en gang i aften. Forsøgte med et andet i går, men den hentede hovedeløst ting ned uden mulighed for sortering.
Avatar billede Blandy Praktikant
01. november 2013 - 09:26 #5
det virkede. manglede bare at jeg kunne hente service pakc som .MSU filer.

Smider du et svar Chalde?
Avatar billede chalde Seniormester
01. november 2013 - 10:15 #6
Bare behold point :)
Avatar billede Blandy Praktikant
01. november 2013 - 10:21 #7
takker;)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester