Jeg kan ikke længere logge på min HP pc. Jeg tror, at jeg har forsøgt for mange gange med en forkert adgangskode. Jeg er den eneste bruger på pc'en. Jeg kan ikke nulstille adgangskoden - jeg har ikke oprettet en disk eller usb til nulstilling af adgangskode.
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Kopier de ting du skal bruge til en anden harddisk eller drev og geninstaller. Hvis du har brugt Windows' kryptering af filer, så kan du nok ikke få adgang til disse filer.
Der er nok ikke andet at gøre end derefter at lave en ny installation.
Når man vil brænde iso-filerne ned på en CD forlanger de at få oplysninger om ens credit card, selvom det er gratis. Er det OK!! Det turde jeg ikke umiddelbart at gøre.
Giv aldrig dine kreditoplysninger til noget du ikke ved hvad er,jeg ville ikke stole på nogen der forlanger kreditoplysninger for noget der er gratis,det lugter langt væk af fup og plat.
Tak for jeres svar. Jeg kunne desværre ikke få det til at virke. Jeg har haft fat i HP, og løsningen var følgende: Tænd pc'en. Press Ctl. + f11 (en hel masse gange). På den måde kunne jeg få lov til at genetablerer tilbage til en gl. dato. Håber andre kan bruge det i en anden situation. Tak igen for svarene. Birgitte
Hej og tak fordi du skrev din løsning ned. Det er dejligt når en spørger bruger denne metode, da andre kan få glæde af det :-)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.