Avatar billede phil2395 Nybegynder
27. november 2013 - 22:15 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Ram til LG r40

Hej jeg har skulle bygge 2 bærbare computere sammen for min svigerfar. Da den forrige der skulle gøre det åbenbart ikke havde kompetancerne til det. Hvilket jeg har gjort, og da jeg åbnede begge computere, fandt jeg ud af at personen der havde den før mig har stjålet rammene. Så jeg ville egentlig høre om det er muligt at sætte langt hurtigere ram i denne computer end hvad der ellers var, da jeg ligger inde med 2x2gb 1333mhz fra min macbook pro. Ville jeg kunne sætte disse i uden nogle følger, det skal lige siges jeg ikke leder efter et spørgsmål om, hvorledes det gør den hurtigere eller lignende, men derimod om det vil fungere uden at brænde systemet af.
På forhånd tak
Mvh. Philip Mynster.
Avatar billede milter Ekspert
27. november 2013 - 22:33 #1
Ifølge LG kan du bruge op til max 4GB DDR2 ram:

"512/1024/2048MB DDR2(667MHz, Up to 4GB)"

http://www.lg.com/hk_en/notebooks/lg-R405-A

På edbpriser.dk ser udbudet sådan ud for 4GB:

http://www.edbpriser.dk/hardware/ram.aspx?lagerkapacitet=(eq+4294967296)&hukommelsesteknologi=%5BDDR2+SDRAM%5D&count=10&sort=TotalPrice&rlm=List
Avatar billede milter Ekspert
27. november 2013 - 22:38 #2
Jeg prøver med et nyt link til Edbpriser.dk. Hvis det ikke lykkes, skal du bare vælge "Er lig med" 4GB i "Lagerkapacitet" og "DDR SD2 Ram" i "Hukommelsesteknologi".

http://www.edbpriser.dk/hardware/ram.aspx?lagerkapacitet=(eq+4294967296)&hukommelsesteknologi=%5BDDR2+SDRAM%5D&count=10&sort=Popularity&rlm=List
Avatar billede phil2395 Nybegynder
27. november 2013 - 22:55 #3
Mit spørgsmål går på om jeg kan sætte 1333mhz ram i uden computeren brænder sammen eller lignende :D
Avatar billede milter Ekspert
27. november 2013 - 23:14 #4
1333mhz RAM kan fås i både DDR2 og DDR3 versioner. DDR3 blokke passer ikke fysisk til et DDR2-bundkort, så ja, hvis du prøver at klemme de 1333mhz-blokke, og de er af DDR3-typen, ned i dit LG r40, så risikerer du, at det "brænder sammen eller lignende" :-)
Avatar billede phil2395 Nybegynder
27. november 2013 - 23:21 #5
Okay det var det jeg ville vide, tak for svaret :D sætter du lige et svar op så jeg kan give dig points ?
Avatar billede milter Ekspert
27. november 2013 - 23:46 #6
Og så må jeg lige korrigere mig selv efter lidt research. 1333mhz kan med DDR2 tilsyneladende kun opnås ved overclocking af hukommelsen.

Mit kendskab til Mac er begrænset, men jeg tror, dine 1333mhz-blokke er "født" med den hastighed. Dvs. de må være DDR3 og således ikke kan bruges i et DDR2-bundkort.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester