15. august 2001 - 17:29Der er
19 kommentarer og 2 løsninger
PCI Netkort / fryser computeren!!!
Jeg har nogle Problemer med PCI netkort, de får min computer til at fryse, jeg har prøvet at fjerne det, så køre den fint, jeg har prøver andre computer andre slots, andre PCI netkort, samme resultat, det er lidt forskelt hvornår den fryser, nogle dage kan den køre hele dagen andre dage fryder den mange gange på en dag, hvad kan jeg gøre ?
Hvilket MOBO har du? Jeg havde samme problem med et mpv3 chipset som ordnede sig med nye via 4in1 drivere... altså til DET!! MOBO. Dem kan du naturligvis kun bruge til Via chipset.
Jeg kender ikke meget til SL-75KAV, men det er da et ret nyt kort og der må være noget om PCI i bios! SL-75KAV er i hvert fald med VIA chipset, så nyere version af drivere var da et forsøg: http://www.viahardware.com/download/index.shtm#4in1 Prøv at se om netkort deler IRQ med andre enheder, det er sart m.h.t. dette. start/programmer/tilbehør/sys-værktøj/sys-oplysninger
Kunne du nu få lydkort over på IRQ5 vil den være der! Jeg mener da ikke det er et indbygget lydkort - vel? Du må kunne afinstallere det, slukke og flytte det lydkort.
Sorry, har lidt travlt med logo\'er m.v. PS.: Du kan altid få points tilbage! Jeg kan ikke lige komme på mere og har \"aversioner\" mod alt indbygget (lyd/grafik), men kan du ikke tvinge den væk i bios \"legacy ISA\" for IRQ11 ? Du kan da altid gå tilbage. Mener IKKE jeg så \"onboard\" på kortet.
Jeg ved ikke lige hvad du har lavet (ved) med lyd? Men netkort og grafikkort er på hver sin IRQ og det er de sarte str.! Såee den skulle ikke gerne fryse mere. Du har måske deaktiveret lydkort i bios.
Ja, mobo har 2 typer lyskort funktioner : VIA AC\'97 Audio Controller (WDM) & Sound blaster comp., sounnd b. kunne jeg ændre irq\'en, så jeg brugte den & deaktiveret VIA AC\'97 Audio Controller (WDM) i windows ikke bios, men det var noget af en puzzelspil at få til at gå op :-)
Som jeg skrev i en tidligere kommentar: Jeg har aversioner mod indbyggede lyd/grafikkort, vil man senere (og det sker nok for 85%) opgradere giver den slags næsten altid mere eller mindre problemer.
Er det et sandberg netkot fordi så kan det godt være det
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.