Avatar billede Slettet bruger
19. februar 2014 - 17:27 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Hjemmeside platform

Jeg prøver at rode lidt med en form af en spille side for folk. Men jeg kan ikke rigtig finde nogle platforme som kan bruges, jeg har prøvet med Wordpress, PHP Fusion, PHP Nuke, Jcow, Dolphin, Og mange flere.

Ingen af dem opfylder mine krav(Udover Dolphon, Men uoverskueligt). Så det har vært svært for mig at finde noget. Så jeg vil høre om i muligvis kunne hjælpe.

Jeg søger en form for et Soical Network site. Ikke ligesom Facebook, twitter nej. Men sådan hvor man kan oprette grupper, skrive debatter, finde spille venner, søge efter folk, upload og download filer, såsom mods til spil, eller plugins. Folk skal også kunne skrive en form for artikler, hvor de beskriver guides, eller anmeldelser på et spil/mods. Og forum. Man skulle kunne skrive privat beskeder til hinanden, chat også. Og kunne tilføje som venner og flere ting til. Hvis nogle kender til et system som kan opfylde disse krav vil det være godt, køb eller gratis. Ingen betydning bare der ikke er tale om et gigant beløb for produktet.

Håber at nogle her inde kender til et ligne produkt som jeg søger.

Hvis der findes et thema med plugins til som kan bruges til wordpress vil det også være godt. Eksempel Sweetdate. Men bare ikke en dating form. :)
Avatar billede repox Seniormester
19. februar 2014 - 17:32 #1
Du har for mange ønsker til et enkelt system.

Normalt vil man enten lave sin egen platform, eller kombinere flere open source systemer for at opnå det du ønsker.
Avatar billede Slettet bruger
19. februar 2014 - 17:36 #2
#1

Programmering er ikke min stærke side, så skal jeg på freelancer branchen. Og det ikke lige min side at skulle gå der til. Altså selve platformen behøver ikke at have alt installeret fra starten. Hvis der findes plugins til det, så det også fint.

Men hvis ikke, ja så må jeg finde en løsning som du beskriver. Med at kombinere dem
Avatar billede repox Seniormester
19. februar 2014 - 17:43 #3
Uden selv at kunne anbefale hverken det grundlæggende system ej heller modulerne hertil, så vil jeg mene det er den eneste mulighed du har. Men jeg tror du skal være forberedt på at du ikke kan få alting som du gerne vil have det, men må gå på kompromis med enten funktionaliteterne eller det visuelle på de forskellige moduler.
Avatar billede Slettet bruger
19. februar 2014 - 17:50 #4
PHP Fusion har jo en del af de funktioner som jeg ønsker det samme med PHP Nuke. Men hvor meget kender du til disse to? To ting jeg rigtig gerne kunne tænke mig på en af disse to platforme er at folk skal have mulighed for at upload filer & skal kunne oprette deres egene grupper. Hvis dette er muligt med nogle plugins, hvis de findes, så vil PHP Fusion - Nuke kunne bruges. Slevom de ikke indeholder alt hvad jeg skal bruge, men hvis disse to funktionere kan fås så vil det i hvert fald. være et plus for mig.
Avatar billede repox Seniormester
19. februar 2014 - 17:59 #5
PHP Nuke er et system jeg har forladt for mange år siden; der kan være sket meget siden jeg holdte op med at bruge dem.
PHP Fusion er vist et knock-off af PHP Nuke - jeg kender det ikke.

Tag og kig deres moduler igennem - det er den eneste måde du kan finde ud af det på.
Avatar billede KHHP Juniormester
19. februar 2014 - 18:03 #6
Hej
Har du haft kig på Drupal?
Det er en meget fleksibel platform og der findes rigtig mange moduler og der er helt sikkert andre der har lavet noget der minder om det du har i tankerne.
Det eneste jeg kan se som et problem ved Drupal er at hvis man ikke aktiverer caching i Drupal, så kan den til tider blive lidt tung. Hvis du vil anvende en Drupal løsning så vil jeg anbefale at du finder en hosting-udbyder der har specialiseret sig i disse. Jeg kender som udgangspunkt kun ganske få hosting-udbydere der kalder sig specialister i hosting af Drupal, hvor det rent faktisk fungerer.
Jeg anvender selv Drupal og er meget tilfreds med systemet. Det handler blot om at optimere systemet således at det kører hurtigt og flydende.
Da Drupal kan integreres med tredjepartsløsninger, så du kan, som repox nævner i #1, vælge at kombinere et website med et par andre løsninger såfremt du ikke kan finde de moduler du skal bruge eller finde nogen der kan udvikle disse for dig.
Avatar billede repox Seniormester
19. februar 2014 - 18:21 #7
Nu skal det ikke være nogen hemmelighed at jeg ikke bryder mig om Drupal, så jeg skynder mig lige at smide denne:http://cdn.sixrevisions.com/0372-02_cms_learning_curve.jpg
Avatar billede Slettet bruger
19. februar 2014 - 18:31 #8
#6 Durpal har jeg haft kigget på, så godt nok ud indtil jeg så admin panelet at alt fungeret på at skrive kommandoerne ind. Der faldt jeg godt nok af, da det var meget uoverskueligt for mig desværre. Men ellers var det tiltrukket. :)
Avatar billede ejvindh Ekspert
20. februar 2014 - 08:49 #9
Når du har så mange specifikke ønsker, så er det en god ide at kigge efter CMS'er med et stort community. For de færreste har hvad du ønsker fra starten, men de fleste CMS'er har jo et modul-system, hvor folk kan lave plugins, som du kan tilføje. I disse år har Wordpress vel nok det største community, og det skulle undre mig, om man ikke kan finde plugins til de fleste af de ting du ønsker. Pånær den med selv at oprette grupper, så vil jeg mene at de funktioner du efterspørger burde være forholdsvis ukontroversielle:

"oprette grupper": Den er jeg som sagt lidt i tvivl om, men i hvert fald kan man lave det sådan at folk kan søge om at blive admins, der så kan oprette grupper.

"skrive debatter, finde spille venner, [...] upload og download filer, såsom mods til spil, eller plugins": Det her lyder som noget man typisk gør i et forum, og alle CMS'er har mulighed for at tilknytte forum til deres hjemmeside (i hvert fald alle jeg kender)

"Folk skal også kunne skrive en form for artikler, hvor de beskriver guides, eller anmeldelser på et spil/mods": Denne funktion svarer jo meget godt til hvad en weblog går ud på -- det kan de fleste cms'er nok også klare

"Og forum": Se ovenfor :-)

"Man skulle kunne skrive privat beskeder til hinanden, chat også.": Privatbeskeder ligger også i næsten alle cms systemer. Chat vil nok som regel skulle installeres som et ekstra plugin

"søge efter folk": Kommer an på, hvad du mener. De fleste CMS systemer giver mulighed for at søge i medlemsdatabasen. Hvis du tænker på at søge udenfor dit site er det naturligvis lidt mere komplekst...

Jeg må sige, at jeg tænker godt nok meget Wordpress på det du søger. Den rå WP-installation er godt nok ikke tilstrækkelig, men til gengæld er der så mange plugins, at det kan bringes til at kunne næsten hvad som helst. Og så er WP også godt fordi installation af plugins og opdateringer foregår meget let (som regel helt uden kodning eller fiflen med ftp-upload, osv...).

Skulle det endelig være at du mangler en funktion til WP, som du ikke kan finde lavet allerede, så er der også rigtig mange freelancere derude, der allerede har erfaring med systemet. Du vil derfor alt andet lige få mere for pengene, hvis du skal til at betale en koder for at lave det for dig.

Php-fusion har jeg selv arbejdet med en del, og er sådan set glad for det. Jeg tror desværre bare at energien er ved at gå ud af udviklingsmiljøet. Det er rigtig længe siden der er kommet en reel opdatering, og de taler godt nok meget om, at den nye v8 er lige på trapperne. Men de har rigtig svært ved at overholde de datoer, som de sender ud i offentligheden. Derfor vil jeg nok ikke anbefale at gå den vej, hvis man er nystarter.

Men altså: Kig ikke så meget på den rå installation, men kig mere på, hvad der findes af plugins, der kan flytte dit CMS i retning af dine ønsker.
Avatar billede Slettet bruger
25. december 2014 - 16:00 #10
Problemet blev aldrig rigtig løst desvære. Lukket
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester