Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
14.079 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Kort nyt fra it-verdenen

Netkoncept opruster med masser af nye folk. Studerende verdens bedste til Office. Citrix køber Orbital. HP runder laserprinter nummer 100 millioner.

09. august 2006 kl. 16.29 | læs »

Søndagsavisen fyrer Ofir-direktør

Søndagsavisen vil have sparket gang i vækst-drømmene for net-portalen Ofir, der opdeles i selvstændige forretningsområder. Administrerende direktør Jørgen Wittenkamp ryger ud i kulden.

09. august 2006 kl. 14.56 | læs »

Open Text køber Hummingbird

Dokumenthåndterings-selskabet Hummingbird bliver overtaget af konkurrenten Open Text, der betaler tre milliarder kroner for selskabet. Det er nok til at vippe en konkurrerende opkøber af banen.

09. august 2006 kl. 14.06 | læs »

Kort nyt fra it-verdenen

Topsil giver million-optioner til chefer. Infonizer i asiatisk partnerskab. Chipselskab fyrer stifter og andre direktører.

08. august 2006 kl. 16.29 | læs »

Nokia køber musik-selskab for 360 mio.

Nokia køber musik-distributøren Loudeye for 360 millioner kroner. Købet skal danne grundlag for den musikbutik til mobil-selskaber, som Nokia lancerer til næste år.

08. august 2006 kl. 15.16 | læs »

AOL: En total bommert med offentliggjorte data

Det var en bommert. Sådan lyder det fra AOL, efter selskabet lagde søge-data fra 658.000 brugere ud på nettet, hvor de nu er blevet kopieret og videresendt masser af gange.

08. august 2006 kl. 14.47 | læs »

Kort nyt fra it-verdenen

Topnordics opkøb af Atea godkendt. Danmark i front med bredbånd. Gå til lægen via e-mail.

08. august 2006 kl. 10.59 | læs »

Google sætter sig tungt på MySpace

Google sætter sig tungt på et af verdens største websites, MySpace, som Google nu eksklusivt skal levere annoncer og søgetjenester til. Yahoo ryger ud i kulden.

08. august 2006 kl. 09.30 | læs »

Kort nyt fra it-verdenen

Nordmænd vil ind på det danske marked. Århus tester it i hjemmeplejen. Pris til dansk talegenkendelse.

07. august 2006 kl. 16.14 | læs »

Pengefond overtager kriseramte Digginet

En fond fyldt med amerikanske og asiatiske penge køber under ledelse af den tidligere olympiske svømmer Jan Pathuel det kriseramte net-selskab Digginet for et mindre millionbeløb. Flere millioner venter.

07. august 2006 kl. 13.32 | læs »