Comendo på vej på børsen

It-sikkerhedsfirmaet Comendo planlægger en børsnotering inden årets udgang og stiller sig dermed op i rækken af it-selskaber med børs-drømme.

It-sikkerhedsfirmaet Comendo er ifølge Børsen klar til at gå på børsen, hvor selskabet vil følge i kølvandet på den stribe af it-selskaber, der er blevet børsnoteret i den seneste tid.

Dermed følger Comendo i kølvandet på Mondo, der torsdag meddelte, at selskabet var på vej til at blive noteret på OMX-børsen.

Ifølge administrerende direktør i Comendo, Martin Sundahl, sigter Comendo efter at være noteret på Københavns Fondsbørs inden nytår.

Penge til opkøb

Han siger til Børsen, at det endnu er uklart, hvor meget kapital Comendo kan lande ved en børsnotering. Sikkert er det dog, at beløbet skal bruges til at købe selskaber op for, så selskabet kan sikre den fremtidige vækst.

Martin Sundahl er selskabets største enkelt-aktionær med 57 procent af aktierne, mens finansmanden Peter Forchhammers investeringsselskab Synerco ejer de resterende 43 procent.

Comendo købte i efteråret 2004 sikkerhedsfirmaet Virus112 af Eurotrust, der er noteret på Nasdaq-børsen i New York. Prisen var dengang godt 15 millioner kroner.

Comendo stiller sig med planerne op i en lange række af it-børsnoteringer i den seneste tid, hvor cBrain, Notabene, Deadline Games og Wirtek er blevet noteret på enten Fondsbørsen eller den mindre First North-minibørs.

Også Olicom-selskabet Sifira har været tæt på, men måtte droppe planerne i sidste time.

I kulissen står desuden Mondo og pc-producenten Zeptomed planer om at blive noteret inden årets udgang.

Også ComX og Construct-IT kan være på vej som børskandidater, skriver Børsen.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

Københavnsområdet

Monsalta ApS

Full stack-udvikler

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec