HP-bestyrelse overvejer formandens skæbne

Efter et timelangt søndagsmøde sætter HP's bestyrelse sig igen sammen mandag for at diskutere, om bestyrelsesformand Patricia Dunn skal ud af klappen, efter hun har pudset privatdetektiver på hele bestyrelsen.

Bestyrelsen for et af verdens mest magtfulde it-selskaber, HP, mødes igen mandag for at fortsætte diskussionen om, hvorvidt selskabets bestyrelsesformand, Patricia Dunn, skal stilles overfor et mistillidsvotum.

Det sker, efter bestyrelsen holdt et timelangt møde søndag for at diskutere Patricia Dunns videre skæbne.

Opfordret til at trække sig

Den kritiske stemning i HP-bestyrelsen er opstået, efter Patricia Dunn i sidste uge flere gange blev opfordret til at trække sig fra posten som følge af den spionage-skandale, der har sendt chokbølger gennem toppen af HP.

Patricia Dunn er kommet i søgelyset, fordi hun hyrede et firma, der anvendte privat-detektiver, til at finde en åbenmundet læk i selskabets bestyrelse.

Detektiverne indsamlede dernæst oplysninger om telefon-opkald foretaget af såvel en række journalister på medier som New York Times og Wall Street Journal samt ikke mindst flere af HP's øvrige bestyrelsesmedlemmer.

HP frem i søgelyset

Skandalen rammer især hårdt på HP, der ifølge Financial Times længe er blevet regnet som et godt eksempel på god og sund virksomheds-ledelse.

Patricia Dunn fastholder, at hun ikke har haft kendskab til detektivernes metoder, fordi hun selv har været genstand for deres efterforskning.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere