Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
14.086 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Mobilpriser.dk smider forhandler på porten

Selskabet bag Mobilpriser.dk eksluderer en forhandler, der angiveligt har opfordret andre forhandlere til at samstemme priserne. Mobilpriser.dk afviser blankt at have kendskab til sagen.

08. marts 2006 kl. 16.02 | læs »

Videnskabsministeriet skrumper

En lyn-slankekur reducerer med et slag Videnskabsministeriet med to tredjedele. 164 medarbejdere trækkes ud, mens blot 82 lades tilbage. Dansk Industri glæder sig til klare linier.

08. marts 2006 kl. 14.08 | læs »

Dansker vipper svensk TopNordic-direktør af pinden

Tidligere HP-direktør Niels Svenningsen bliver ny direktør for det fusionerede Ementor/TopNordic i Sverige. Det får den svenske TopNordic-direktør Thomas Keifer til at forlade selskabet.

08. marts 2006 kl. 13.24 | læs »

Kort nyt fra it-verdenen

Four Leaf Technologies smider efternavnet. Axon har problemer i Mellemøsten.

08. marts 2006 kl. 11.29 | læs »

Kort nyt fra it-verdenen

CA åbner dansk-styret kontor i Litauen. Elbek og Vejrup køber Dansk System Data. Net-forum for iværksættere. Ny topchef til Hitachi.

07. marts 2006 kl. 16.38 | læs »

Øjenstyring skal finansieres af fondskroner

En fond skal skaffe penge til det store internationale øjenstyrings-projekt, Cogain, når en stor EU-bevilling udløber i 2009. Private bidragsydere og andre skal i stedet smide penge i projektet, hvor IT-U spiller en vigtig rolle.

07. marts 2006 kl. 15.50 | læs »

En ud af 20 hjemmesider farlig for brugeren

En ud af 20 hjemmesider forsøger at downloade hemmeligt materiale, udsende spam eller franarre personlige oplysninger. Ny plug-in fra MIT-universitetet opsnuser de anløbne sider.

07. marts 2006 kl. 13.51 | læs »

Kort nyt fra it-verdenen

3,8 mia. for kvinde-it. Nokia-chefs årsløn steget med 37 procent. Eltel køber JL-Teknik.

07. marts 2006 kl. 11.29 | læs »

Netdoktor sælger forretning til amerikanere

For et stort to-cifret millionbeløb har danske Netdoktor solgt sin britiske forretning til amerikanske Hearst. Netdoktor-hjertet banker for den danske forretning. Og samtidig tjener aktionærerne på salget.

07. marts 2006 kl. 10.42 | læs »

Topsil nedjusterer efter silicium-problemer

Kilden er ved at tørre ud for den danske halvleder-producent Topsil, der ikke kan få leveret ordentligt silicium længere. Selskabet forventer et underskud på 11 millioner kroner for 2005.

06. marts 2006 kl. 15.33 | læs »