Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
13.362 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Den danske stat på vej til at indkøbe software og licenser for milliarder af kroner: Omkostninger stiger markant

Den danske stat er på vej til at indkøbe software-licenser til 100.000 brugere og søsætter for første gang samlet storindkøb af cloud-løsninger. Samlet pris: Mere end fem milliarder kroner.

14. februar 2025 kl. 13.00 | læs »

Dansk system til håndtering af 360.000 danskeres gæld er ‘kritisk og højrisikabel med risiko for nedbrud’

Dansk gældssystem leveret af DXC Technology er så gammelt og utidssvarende, at der er høj risiko for, at det bryder sammen.

13. februar 2025 kl. 11.02 | læs »

Aarhus Kommune søger afløser til stor Netcompany-aftale: Står klar med stor-kontrakt frem til 2038

Kommende leverandør af Aarhus Kommunes ESDH-system vil blive sikret arbejde helt frem til efteråret 2038.

13. februar 2025 kl. 09.00 | læs »

NNIT’s ejere har på få timer tabt flere hundrede millioner kroner

NNIT’s ejere har været tvunget til at se til, at flere hundrede millioner kroner på få timer er forduftet mellem hænderne på dem.

12. februar 2025 kl. 10.03 | læs »

Her er vinderne: Disse selskaber får plads på en af Danmarks største it-rammeaftaler til fire milliarder kroner

18 virksomheder og konsortier får plads på en af det offentliges største it-rammeaftaler, SKI 02.17 It-konsulenter. Store selskaber som NNIT, Capgemini og Mjølner Informatics er blevet vraget.

11. februar 2025 kl. 13.36 | læs »

Efter fyring af DXC Technology: Netcompany skal udvikle kæmpe gældssystem for Danmark - prisen lander langt under det forventede

Netcompany overtager efter et mangeårigt udbudsforløb opgaven med at levere Danmarks nye studiegælds-system. Selskabets tilbud er langt lavere end det, som ATP oprindeligt havde forventet.

11. februar 2025 kl. 10.15 | læs »

På nogle få minutter mandag morgen steg Netcompanys markedsværdi med en milliard kroner: Nu er alt tilbage ved det gamle

I nogle få minutter mandag morgen var Netcompany strøg Netcompanys markedsværdi i vejret. Siden er selskabets markedsværdi faldet med mere end en milliard kroner.

10. februar 2025 kl. 13.38 | læs »

Efter Trump: Accenture dropper alle sine målsætninger om diversitet og inklusion på arbejdspladsen

Det nye politiske landskab i USA er den direkte årsag til, at Accenture skrinlægger alle sine målsætninger om diversitet og inklusion på arbejdspladsen.

10. februar 2025 kl. 11.03 | læs »

Amerikansk it-profil bliver ny CEO for Nokia

Finske Nokias topchef Pekka Lundmark fratræder. Selskabet indsætter nu i stedet den amerikanske it-profil Justin Hotard som ny topchef.

10. februar 2025 kl. 10.33 | læs »

Netcompany køber den store danske bankcentral SDC for en milliard kroner

Netcompany overtager den danske bankcentral SDC for en milliard kroner.

10. februar 2025 kl. 08.02 | læs »