AI presser smartphone-producenterne til at droppe de helt billige discount-telefoner

AI står til at få alvorlige konsekvenser for de billige discount-telefoner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Markedet for prisbillige discount-telefoner er under hårdt pres, og årsagen er AI.

Ifølge analysehuset Counterpart Research står antallet af billige smartphones til under 200 dollar - omkring 1.400 kroner - i markedet til at styrtdykke med omkring 40 procent frem mod 2030.

Det svarer til, at der vil blive fjernet omkring 230 millioner discount-telefoner fra hylderne i forhold til det nuværende niveau.

Smartphone-producenterne er nemlig ved at trække følehornene til sig og drosle skarpt ned for produktionen.

Det skyldes, at priserne for komponenter som chip stiger hele tiden. Og det samme gør forbrugernes minimums-krav til deres telefoner, hvilket sender producenterne ud i en uheldig spiral.

Samtidig står producenterne i en virkelighed, hvor chipproducenterne i stigende grad prioriterer produktion af de stærkt lukrative AI-chip, som de skovler penge ind på.

Det fjerner produktions-kapacitet til fremstilling af chip til smartphones, hvilket er med til at presse priserne i vejret.

Samme udvikling har også ramt pc-markedet, hvor priserne på samme måde presses i vejret på grund af en firedobling af chip-priserne alene inden for det seneste år.

De stigende priser gør det sværere for smartphone-producenterne at tjene penge på de prisbillige telefoner, når de kan hente høje indtjenings-marginer ved at satse på telefoner lidt højere oppe i markedet.

"Mulighederne flytter sig nu mod bedre udstyrede mainstream-enheder og premiumprodukter, selv om de dyrere segmenter ikke kan opsuge hele den tabte volumen," lyder det fra Counterpart Research.

Analysehuset peger på, at især telefoner i mellemklassen nu står til at blive det vigtigste for producenterne, mens de helt dyre highend-telefoner bliver knapt så vigtige.

Her kommer specs ikke til at variere det store for de forskellige modeller, lyder vurderingen.

I stedet vil producenterne komme til at konkurrere på temaer som design, kameraer, batterilevetid og holdbarhed.

Counterpart Research peger på, at udviklingen kan være med til at presse forbrugerne over mod brugtmarkedet.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S