Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
14.096 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Mandagens aviser om it

Regeringen: Nye milliarder til forskning. It-sherif kræver professionel styring. It-kronerne vil finde alternative kanaler. Embedit får syddansk afdeling. Softwarecenter slås for føden.

16. august 2004 kl. 11.00 | læs »

Google-rivaler: Vi ejer navnet Gmail

Fire it-selskaber har i en fart søgt om rettighederne til navnet Gmail, inden Google tager sin nye webmail med samme navn i brug. Blandt andet har en gospel-forening udsendt et nyhedsbrev med navnet Gmail (Gospelmail) siden 1999. Google mener ikke, at der er noget problem, men kan måske alligevel blive nødt til at finde et nyt navn.

16. august 2004 kl. 08.43 | læs »

HP's store problem: Server-salg

De problemer, som HP er løbet ind i, skyldes først og fremmest stor tilbagegang på salget af servere og storage-systemer. Salget af visse server-typer er faldet med 32 procent. Nu skal der rettes op, lover selskabet, efter fyringer af en række topfolk.

16. august 2004 kl. 08.00 | læs »

Avis: Uni-C anvendes som hælercentral

Nyhedsgrupperne hos den statsejede internetudbyder Uni-C bugner med piratkopieret materiale, som brugerne frit kan downloade med meget stor hastighed, skriver Politiken. Socialdemokraterne er bestyrtede, mens undervisningminister Ulla Tørnæs (V) er helt tryg.

13. august 2004 kl. 13.47 | læs »

Fredagens aviser om it

TDC-kronprins ville have det fulde ansvar. Regeringen finansierer privat teleankenævn. Forbrugerrådet: Der spekuleres i teleklager. Kapitalflugt presser danske virksomheder ud af landet.

13. august 2004 kl. 10.33 | læs »

Chef-fyringer på vej i HP efter dårligt resultat

I en tid hvor konkurrenterne lander gode resultater, må HP med bøjet hoved melde om et kvartalsregnskab under forventningerne. Det tvinger HP til at nedjustere forventningerne til indeværende kvartal. Topchef Carly Fiorina er stærkt utilfreds og varsler omgående udskiftninger i ledelsen.

12. august 2004 kl. 15.57 | læs »

Halvdelen af alle net-klager skyldes Tiscali

Selv om Tiscali langt fra er blandt de største internet-udbydere herhjemme, står selskabets navn på mere end halvdelen af alle de klager over internetudbydere, som Teleankenævnet har modtaget i det seneste år. Tiscali-direktør Serge Lupas forsikrer, at problemerne nu er lagt bag selskabet, som fokuserer hårdt på kunde-tilfredshed.

12. august 2004 kl. 15.09 | læs »

Flest teleklager over Telia

I forhold til sin størrelse er Telia det teleselskab, der klages mest over herhjemme på både mobil- og fastnetsiden, viser en ny opgørelse fra Teleankenævnet. På trods af markedsandele på under 10 procent står der Telia på næsten hver tredje teleklage. Selskabet ærgrer sig og mener, at problemerne hører fortiden til.

12. august 2004 kl. 13.40 | læs »

Deutsche Telekom: Vi fordobler gevinsten

Europas største teleselskab venter med et kanonresultat for andet kvartal i hånden at kunne fordoble selskabets indtjening for hele året. Dermed er det stærkt gældsplagede selskab for alvor på vej ud af det dødvande, som har plaget det i de seneste år. Der har især været stor fremgang på det amerikanske marked.

12. august 2004 kl. 11.20 | læs »

Syddansk Universitet lammet af hackere

Syddansk Universitet måtte lukke hele sit it-system ned for at få bugt med de musikfiler, som endnu uidentificerede hackere havde oploadet på universitetets ellers godt sikrede computere. Hackerne udnyttede et hul i Internet Explorer. Under oprydningen fandt it-folkene en stribe IP-adresser, som nu undersøges nærmere.

11. august 2004 kl. 17.21 | læs »