Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
14.097 artikler på Computerworld

Dan Jensen

Betalte søgeresultater buldrer frem

I de kommende år vil investeringerne i betalte søgeresultater på internettet blive fordoblet. Til gengæld er det snart fortid med de to-cifrede vækstrater på området, som blandt andet har drevet Google mod selskabets kommende børsnotering. Net-annoncering vil også i de kommende år have kronede dage. Mere målrettede annoncer er vejen frem.

09. august 2004 kl. 07.51 | læs »

Indisk løn presser jobs til Østeuropa

Østeuropa og Afrika vil inden for de kommende få år for alvor begynde at nappe outsourcing-ordrer fra Indien, der ellers har været absolut bedst til at tiltrække opgaver fra vestlige virksomheder. Det har fået de indiske lønninger til at stige så meget, at andre lande nemt kan konkurrere. Især de østeuropæiske lande er attraktive, fordi de geografisk er nemmere at nå.

06. august 2004 kl. 15.27 | læs »

ESDH giver Traen vind i sejlene

Det lille softwareselskab Traen har vind i sejlene og forventer stor fremgang i den kommende tid - ikke mindst på grund af selskabets medvirken i et af de mest vindende af FESD-konsortierne, hvor Traen er underleverandør til Accenture. Også andre nye ordrer har bidraget til optimismen hos administrerende direktør og stifter, Kenn Petersen.

06. august 2004 kl. 12.28 | læs »

Fredagens aviser om it

Nordjyske Bluetags på vej ud af krise. Kommunale chefer vælger privat partnerskab. Lønsedler via mail i vækst.

06. august 2004 kl. 10.09 | læs »

Dyremose: Skrot en 3G-licens

TDC mener, at staten bør skrotte den 3G-licens, som ventes ledig, når Telia Danmark overtager Orange Danmark. Der er ikke brug for fire licenser i Danmark, mener Dyremose.

06. august 2004 kl. 09.38 | læs »

Sander: Nej til statsligt it-tæskehold

Videnskabsminister Helge Sander (V) afviser blankt, at de statslige hjemmesider er så dårlige, at der er brug for en ny indsatsgruppe, der kan svinge pisken for at højne kvaliteten, som Socialdemokraterne har foreslået. Sander er skeptisk overfor konklusioner i rapport, der kritiserer kvaliteteten i statslige hjemmesider.

05. august 2004 kl. 17.06 | læs »

Torsdagens aviser om it

Skatteminister optrapper jagt på skattehuller. Firma-søgninger flytter ud på nettet. Chipterminaler virker ikke. It tager penge fra de ældste.

05. august 2004 kl. 10.34 | læs »

Flextronics-bygninger solgt

De store Flextronics-fabrikslokaler i Pandrup er blevet solgt til en ukendt køber, som ventes at overtage bygningerne, så snart nedlukningen af Flextronics er slut til jul. Dermed er der sat endeligt punktum for Flextronics-fabrikken, der engang var Nordjyllands største arbejdsplads.

05. august 2004 kl. 09.24 | læs »

Kolind-selskabet Homelinc konkurs

Efter flere års modvind er selskabet bag det danske koblingsprodukt Palmbutler, det Lars Kolind-ejede Homelinc, gået konkurs. Det sker efter hele selskabets egenkapital blev brændt af på selskabets dundrende underskud i 2002 og en ny strategi kiksede.

04. august 2004 kl. 17.23 | læs »

Dansk Bredbånd køber teleselskab

Bredbåndsselskabet Dansk Bredbånd har købt sin mangeårige teleoperatør Supertel for et millionbeløb. Købet skal sikre, at lille Supertel med blot tre medarbejdere kan følge med i den ekspansion, som Dansk Bredbånd forventer i de kommende år.

04. august 2004 kl. 15.10 | læs »